Çocuklarda merhamet duygusu nasıl gelişir?

Çocuklarda merhamet duygusu nasıl gelişir?Çocuklarda merhamet duygusu nasıl gelişir?

Çocukların duygusal zekalarının ve merhamet duygularının gelişmesi için ebeveynler olarak ne yapabiliriz? Günümüzde ergenlik çağındaki ve daha küçük yaşlardaki birçok çocuğun şiddet içeren davranışlarda bulunduğunu görüyoruz. Daha da kötüsü, çocuklar bu davranışları uygularken ya da sonrasında pişmanlık veya vicdan azabı hissetmiyorlar. Davranışlarında herhangi bir yanlışlık yokmuş gibi soğukkanlı ve rahat bir tutum içerisine girebiliyorlar. Tüm bunlar aslında ne büyük bir vicdani kriz içerisinde yaşadığımızı ve çocuklarımızı nasıl vicdan denilen manevi unsurdan yoksun yetiştirdiğimizi olağanca açıklığıyla gözler önüne seriyor.
Çocuğun henüz kendi ahlaki değerlerini geliştiremediği ve davranışlarının değerlendirmelerini yapamadığı erken yaşlarda ihtiyacı olan bir dış vicdan gücü, ancak onu yetiştiren ailenin vicdani gelişmişliğiyle mümkün olabilir.

Çocuklarda merhamet duygusu nasıl gelişir?

Öncelikle vicdani gelişim için ebeveynlerin ortamı hazırlaması gerekir. Çocuklar ebeveynlerinin yorumlarını dinlemenin yanı sıra, onların hangi durumlarda nasıl davrandıklarını gözlemleyerek de kendi davranışlarını düzenlerler. Anne-babanın diğer insanlara nasıl davrandığı hangi programları izlediği, günlük olaylara nasıl karşılık verdiği çocuğun davranış gelişimini doğrudan etkiler.

 

Çocuklarda merhamet duygusu nasıl gelişir?
Çocuklarda merhamet duygusu nasıl gelişir?

Çocuklarımızla birlikte zaman zaman yaşlılar evini ya da kimsesiz çocuklar yurtlarını ziyaret edebilir; imkanı olmayan bir çocuğu evimizde misafir edebilir, o çocuğun misafirliği süresince çocuğumuzun bizimle birlikte arkadaşının hizmetine yardımcı olmasını sağlayabiliriz. Ve hatta çocuklarımızla birlikte mezarlık ziyaretleri yapabiliriz. Çocuklarda merhamet duygusunun gelişimi için vermenin de, almak kadar kıymetli olduğunu göstermek gerek. Yoksa sadece almak isteyen, tüketim odaklı bireyler yetiştirmiş oluruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir