Çocuklarda Renk Körlüğü

Oğlunuz renkleri ayıramıyor. Renk körü mü?

Bilmek için çok erken. Renkleri henüz öğrenmemiş olması, renk körü olmasından daha olasıdır. Çocukların çoğu renkleri üç hafta hatta dört yaşına kadar tanıyamaz. Yapabilenler işte genellikle, anne babanın veya bakıcının renk eğitimine çok zaman ve çaba ayırması Sonucu yapabiliyordur.

Bu zaman ve çabayı harcamak istiyorsanız, rekleri şimdi öğretmenin zarar yoktur. Ancak, verdiğiniz bilgileri çocuğunuzun hemen kavrayacağının garantisi de yoktur. Kırmızılara, mavilere, yeşillere, sarıları, kıyafetlerde, arabalarda, boya kalemlerinde, oyuncaklarda ve diğer tanıdık cidimlerde işaret ederek işe başlayın. Ara tonlara -örneğin pembe, kahverengi ve mor-  ana renkleri öğrendikten sonra geçin, bu da bir-iki yıldan önce olmayabilir.

Küçük çocuğunuz renk isimleri ilk defa kullanmaya başladığı zaman, büyük olasılıkla bunları jenerik olarak kullanacaktır -bütün cisimler kırmızı, mavi veya yeşil olacaktır. Bu, renk körlüğünün değil, onun tecrübesizliğinin bir belirtisidir. Dört yaşına geldiğinde hala renkleri karıştırıyorsa, erkeklerin renk körü olan %7’lik  kısmına girip girmediğinin anlaşılması için teste tabi tutulmalıdır.

Renk körlüğü, genellikle anneden oğula geçer (babası renk körü olan bir kız taşıyıcı olabilir, ancak kadınlar nadiren renk kör olur). Renk körlüğü, Retina hücrelerindeki ışığa duyarlı maddelerin kısmi veya mutlak yokluğuna bağlıdır. Bu eksiklik, yeşiller ve kırmızıları ve ara sıra mavileri ayırt etme yeteneğini sınırlar. Renk körlüğünü dereceleri vardır. Bazı renk körü kişiler, renkleri normal ışıkta rahatça görür ancak soluk ışıkta bunları ayırt etmekte zorluk çekerler. Diğerleri ise bazı renkleri hiç bir ışık şiddetinde ayırt edemez. En şiddetli formunda (ve en nadir) her şey grinin tonları olarak görülür.

Renk körlüğü, görme keskinliğini hiç etkilemez. Düşük zeka veya ileride oluşabilecek öğrenme bozuklukları ile ilişkisi yoktur. Renk körlüğünün bir tedavisi yoktur ve renk körü bir çocuk, renkleri tanımaya dayalı okul öncesi çağı oyunları oynamanın dışında, özel bir dezavantaj yaşamaz. Gözlükler ve lenslerde renk filtreleri, renk körü olan daha ileri yaştaki çocukların ve erişkinlerin kontrastları görebilme yeteneğini artırabilirse de, renkleri ayırt etmelerine katkıda bulunmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir