Çocuklarda yaz hastalıklarına dikkat!

Çocuklarda yaz hastalıklarına dikkat!Çocuklarda yaz hastalıklarına dikkat!

Yazın da hasta olunur mu demeyin! Güneş çarpmalarından isiliğe miniğinizi korumanız gereken birçok hastalık bulunuyor…

Hastalıklar en sık kış aylarında görülür düşüncesiyle anne babalar biraz rahatlasa da yaz aylarında bir takım önlemlerimizi almalıyız. Güneş çarpmaları, yanıklar, sıvı alım yetersizlikleri, su kirliliğine bağlı enfeksiyonlar, havuz ve denizden geçebilen enfeksiyonlar, düşme gibi tramvatik durumlar, isilik ve mantar başta olmak üzere cilt enfeksiyonları en sık görülen durumlardır. Uzmanından yaz döneminde en sık görülen hastalıkları ve almamız gereken önlemleri dinleyelim…

Çocuklarda yaz hastalıklarına dikkat!

Yaz tatilinde tercih edilen konaklama mekanlarında havuz ve deniz temizliğine dikkat edilmelidir.

Klor düzeyi iyi ayarlanmamış havuzların, cildi tahriş edici ya da alerjen özelliği olabileceği unutulmamalı, yüzme sonrası ılık duş aldırılıp kıyafetler temizlenmelidir.

Çocuğun ıslak kıyafetlerle kalması engellenmelidir. Islak veya hijyeni düşük cilt yüzeyinde mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar oluşabilir. Kaşıntı, ciltte renk farklılığı ya da cilt üzerinde lezyonlar oluşabilir. Hergün duş aldırılıp, hafif nemlendiricilerin kullanılması yeterli olacaktır.

Kirli sularla temas sonucu çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları ve sistite yatkınlık artabilir. İdrar yaparken yanma, acıma, idrar kaçırma, idrarda kan görme, karın ağrısı, ateş kusma gibi durumlarda ise doktora başvurulmalıdır.

Kız çocuklarında akıntıyla prezente olan vajinit tabloları görülebilir. Sık çamaşır değiştirilmesine dikkat edilmelidir.

Çocuklarda yaz hastalıklarına dikkat!
Çocuklarda yaz hastalıklarına dikkat

Kirli su maruziyetinde en sık etkilenen organlardan biri de gözdür. Alerjik veya enfektif konjuktivit görülebilir. Görme bulanıklığı, gözlerde acıma yanma ve batma hissi, kızarıklıklık, iltihaplı akıntı ortaya çıkabilir. Kulak da sık etkilenip orta ve dış kulak iltihaplarına neden olabilir. İşitmede azalma ya da kayıp, dolgunluk hissi, kaşıntı, akıntı ve ateş görülebilir.

Çocuğun su yutması, yazın su kaynaklarında olabilecek kirlenme ya da oda havasında bekletilen bozulmuş ve enfekte olmuş gıdaların yenmesi sonrası ishale neden olabilir. Kusma ve ishale ateş eşlik edebilir.

Çocuğun ağzının kuru olması, gözyaşının azalması, idrarın koyu renkli ve az olması susuzlukla ilgili uyarıcı sinyallerdir. Böyle bir durumda sıvı takviyesi yapıp, ateş düşürücü verdikten sonra hekiminize danışmanız gerekir.

Piknik alanları ya da açık alanlarda böcek, arı, kene sokmalarına karşı dikkatli olunmalı, uygun kapalı kıyafetler giyilmeli, çocuğun vücudu soyularak kontrol edilmelidir.

Yatağa cibinlik koyulmalı, yerden yukarda yatması sağlanmalıdır.

Kimyasal sinek kovucuların çocuğun cildine aşırı olarak sürülmemesine özen gösterilmelidir. Arı venom alerjisi olan çocuklar gerekli önlemlerini alarak açık havaya çıkmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir