Çocukların aklından geçenleri anlayabilir miyiz?

Çocukların aklından geçenleri anlayabilir miyiz?Çocukların aklından geçenleri anlayabilir miyiz?

Her anne ilk çocuğuna sahip olduğu zaman birtakım endişeler duyar. Bunlardan en önemlisi de nasıl derdini anlayacağıdır. Çocuklarımızı anlayamaya başlamak için hep konuşmasını bekleriz. Ama aslında onla konuşmaya başlamadan bile onları anlayabiliriz. 30 yıl kadar önce Bebek İşaret Dili diye bir metot bulunmuş. Bu metot sayesinde bebekler konuşmaya başlamadan önce kendini anlatabilirken konuşmaya başlamış çocuklarda da ikinci bir dil olarak kullanılmış. Böylece çocukların lisan öğrenme kanalları aktif halde tutulmuş. Sizlerle bu konu hakkında konuşmaya bebeklerden başlayalım.

Çocukların aklından geçenleri anlayabilir miyiz?

Bebekler yaklaşık 6 aylık oldukları dönemden itibaren kendilerine evrensel bir işaret dili geliştirirler. Çünkü bu dönemde iki ellerini bir araya getirmeye başlarlar. Buna karşılık sinirlerinin gelişimiyle beyin gelişimi aynı hızda gitmediği için konuşamazlar. Konuşmaya başlamak bebeğimizin edineceği son becerilerdendir. Çünkü en karmaşıklarından biridir. Bunun için dilini, yanaklarını, dudaklarını ve nefesini denetleyerek, ses çıkartmak için hava akımını yönlendirmeyi öğrenmesi gerekir. Bu sebeplerden dolayı çocuklar 6 ay ile 3 yaş arasında kendilerince bir işaret dili geliştirirler.

Çocukların akıllarından geçenleri anlayabilir miyiz?
Çocukların akıllarından geçenleri anlayabilir miyiz?

Bebek İşaret Dili sayesinde çocuklar ses telleri yeterli gelişmediğinden adını bilseler bile söyleyemedikleri kelimeleri ifade ederler.Ve bunları sadece kendi hayal güçleriyle değil ebeveynlerinin onlara öğrettiği bir işaret dili ile yaparlar. Düşünsenize 6 aylık çocuğunuz size ağlamadan istediklerini anlatabiliyor.

Her çocuğun konuşma zamanı değişiklik gösterir. Eğer onları kendi işaretleriyle bırakırsak zihin gelişiminin hızlı ama sinir gelişiminin yavaş olduğu 18 ay 3 yaş arası dönemde 2 yaş sendromu dediğimiz çocuklarda ifade eksikliğinden kaynaklanan sıkıntılı bir dönem başlar. Bu dönemin rahat geçmesini sağlamak ebeveyn ile çocuk arasındaki bağı kuvvetlendirir ve ilerleyen dönemlerde ergenlik çağının dahi daha rahat geçmesini sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir