Çocukların Korkularının Üstesinden Gelme

Çocuk korkuları hayatı berbat hale getirmekle kalmaz, eğer kontrolden çıkarsa çocuğun gelişimini ve büyümesini de engelleyebilir. Çocuğunuza korkularını yenme konusunda yardımcı olmak için:

Korkuların gerçek olduğunu kabul edin. Mantıksız olabilir, ama aynen erişkinlerin korkuları gibi gerçektir. İstenmeyen birçok diğer davranışı gözardı etmek onları uzaklaştırmanıza yardım etse de korkuyu göz ardı etmenin bir faydası olmayacaktır. Aslında, korkulacak bir şeyin olmadığını göstermek korkuyu şiddetlendirir ya da diğer korkuların temeli haline getirir. Kuşlardan korkmak tüm hayvanlardan korkma şekline dönüşebilir, Örümcek korkusu da tüm böceklerden korkuya yol açabilir.
Ama sakın çocuğunuzu bu tür korkularla yüzleşmeye de zorlamayın. Köpeklerden korkan çocuğunuzu komşunuzun köpeğini okşaması için zorlamak, sudan korkan bir çocuğu yüzme havuzuna sokmak, ya da canavarlardan korkan bir çocuğa geceki güçlü rakip için yatağın altını ve dolaplari kontrol etmesi konusunda ısrar etmek bu korkuyu bir fobiye dönüştürebilir. Bunun yerine, yavaş yavaş yüzleştirmeyi hassas bir destek ve anlayışla birleştiren bir korku azaltma programını uygulayın.

Çocuğunuzun korkularla yüzleşmedeki dezavantajlarının farkına varın. Yetişkin olarak biz genelde korkularımızın üstesinden geliriz. Trene binerek, uçuş korkusuyla yüzleşmeyebiliriz, ya da yürüyen merdivenlerden uzak durarak yükseklik korkusu gibi korkularımızdan kaçınabiliriz. Çevrelerini daha az kontrol edebilen çocuklar, her zaman korkularını bir kenara atma kabiliyetine sahip değildirler.

Çocuğunuzun herkesin korkuları olduğunu bilmesini sağlayın. Anne ve baba gibi büyükler de bazen korkarlar. Daha büyük çocuğunuza sizin de küçükken korktuğunuzu ve korkularınızı nasıl yendiğinizi, şimdiye kadar bilmediği yeni korkular tanıtmadan, anlatabilirsiniz. Her zaman yalnız olmadığınızı bilmek yardım eder.
Ancak kendinizinkini de kontrol etmek için elinizden geleni yapın. Eğer çocuğunuz kendi korkularınızı sakin bir şekilde değerlendirdiğinizi görürse, sizi örnek alarak kendisi de sonunda böyle yapmayı Öğrenir. Diğer taraftan, her örümcek gördüğünüzde havaya sıçrıyorsanız çocuğunuza korkunun nasıl sizi kontrolü altına aldığını göstermiş olursunuz.

Korkan çocuğunuza gülmeyin ya da alay etmeyin. Küçük insanlar bile korkularını çok ciddiye alabilirler. Yuvaya gitmek için giyinmeyi aşırı bir biçimde reddeden çocuğunuzla oyun tarzında dalga geçmek işe yarayabilse de köpeklerden korkan çocuğunuza bir köpek gibi dört ayak üstünde havlayarak sataşmak, sadece korkusunu besleyecektir.

Çocuğunuzun egosunu güçlendirin, bastırmayın. Kendine güvenmek korkuyu yenmek konusunda önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle çocuğunuzun yaptığı her ilerlemeyi, ne kadar küçük olursa olsun, Ödüllendirin ve geriye adım attığında ne kadar büyük bir gerileme yapsa da eleştirmekten kaçının. Ve en önemlisi, korktuğu için sizin kendisini daha az seveceğinize ya da daha az saygı göstereceğinizi düşünmesine asla izin vermeyin.

Çocuğunuzun size dayanmasına izin verin. Korkan çocuklar bazen yitirdikleri kendilerine güvenlerinin yerini doldurmaya yardım eden güçlü, destekleyici birinin elini tutmaya ihtiyaç duyarlar. Zor zamanlarda kendinizden emin ve sakince yaklaşın, hiçbir şeyin onu incitmesine izin vermeyeceğinizi söyleyerek endişelerini giderin. Destek vermenin fazla bağımlılığı güçlendirilmesinden sakının.

Çocuğunuzun hayatındaki korku kaynaklarını kökünden sökün. Korku kitapları (masallar bazı çocuklar için korkutucu olabilir), korku filmleri, çizgi filimler ve ürkütücü haber programlarının tümü çocukta korku yaratma kapasitesine sahiptir. Bu korkulu dönemlerde mümkün oldukça bu gibi uyaranlardan uzak kalmak mantıklı olur.

Korkudan kendinizin sorumlu olmadığınızdan emin olun. Fazla sert terbiye kuralları korkuları arttırsa da, terbiye yoksunluğu da paradoksal olarak aynı etkiye sebep olabilir; dış kontrollerin hiç olmadığı bir evde yaşamak küçük bir çocuk için korkutucu olabilir. Ayrıca bir ebeveyn hiç korku olmadığında ya da ifade edilmediğinde yeni korkuları tanıtmaktan kaçınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir