Çocukların okul başarısı nasıl artırılabilir?

Çocukların okul başarısı nasıl artırılabilir?

Çocuklar bizim en değerli varlıklarımızdır. Tüm anne ve babalar onları en iyi şekilde yetiştirmek için ellerinden gelenin fazlasıyla yaparlar. Çocuklarımızın hayatın zorluklarıyla baş edebilen ve kendi ayakları üzerinde durabilen, yaratıcı, çalışkan, dürüst, saygılı ve mutlu bireyler olduklarını görmek için neler vermeyiz ki? Onların okulda başarılı, özverili ve iyi bir kişiliğe sahip olmaları bizleri gururlandıran mutlulukların en güzelidir.

Çocukların okul başarısı nasıl artırılabilir?Çocukların okul başarısı nasıl artırılabilir?

Başarısızlık her hangi birşeyi istediğimiz gibi yapamamak değildir. Başarısızlık bir işi bozmak anlamına da gelmez. Bu, hiçbir şeyi doğru dürüst yapmama duygusudur ve başarının tam tersidir. Gelişen teknolojiyle birliklte çocuklara konulan standartlar o kadar yükseldi ki, bu çocuklarda ister istemez yeteri kadar iyi olmadıkları duygusuna yol açıyor. Çocuğunuzun başarısızlık korkusuna kapılmadan deneme cesaretini bulması için ne yapmalısınız?

Eğitim bir insan için hayatı boyunca gerekli olan araç olarak sayılabilir, çünkü her canlı eğitim almadan yaşayıp hayatını çok rahat sürdürebiliyor. Fakat biz insanlar için aynısı asla söylenemez, bu duruma açıklayıcı bir örnek verecek olursak bir fidan kendi kendine toprağa tutunarak hayat da kalabiliyor. Bir balık içinde aynısı söylenebilir, doğuyor suyun içerisinde bir ömür kendi çaresine bakabiliyor. Fakat konu bizlere geldiğinde 25 yıl boyunca anne babasız hiçbir yere gelinemiyor. Çünkü bir insanın yedisinde de desteğe ihtiyacı bulunmakta yetmişinde de bulunmaktadır. Bu desteğin bir diğer adı da eğitimden gelir, eğitim sadece aile içerisinde kalmamalıdır. Çünkü aile hayatı öğretir okul ise yaşamayı ve ayakta kalabilmeyi öğreten zorunlu birimdir. Bu birim içerisinde belki ömrünüzün yarısı eğitim almakla geçip kimi ders alım kimi alamamaktadır. Buda aynı yeni doğmuş bir bebeğe yürümeyi öğretmeye çalışmaya benzemektedir. Onun içindir ki yaş belirlemesi bir atasözü gibi ağaç yaşken eğilir. Bu hayat bizim elimizde istersek en iyi bir şekilde eğitim alırız istersek yetersiz olduğunu bile bile yarıda bırakabiliriz. Sizlerde ayakta durabilmek adına eğitim almanızın zorunlu olduğunu düşünmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Çocuğunuzun yaptıklarını izleyip olumlu gördüğünüz davranışlarını övün. Tavırlarınızla ona yaşamın hem başarısızlık hem de başarı içerdiğini öğretebilirsiniz. Çocukluk pek çok kez denemek ve her seferinde tam olarak becerememektir.
Çocukların öncelikle her şeyde mükemmel olmaları beklenmemelidir. Bazı açıklamalarınız ona yardımcı olabilir, ancak çocuğunuzu her zaman için başarısızlık duygusundan koruyamaz. Başarısızlık hisseden çocuğu, bu duygunun nasıl olduğunu kendiniz hatırlayıncaya kadar dinleyin. Ondan sonra çocuk kendisini anladığınızı görecektir. Başarısızlıktan kurtulmanın en iyi yolu özel sebepler yoksa düzenli ve etkili ders çalışmadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir