Çocuklarının narsist olmasını istemeyen aileler için

Çocuklarının narsist olmasını istemeyen aileler

18 yaşına kadar kişilik oluşacağından, çocuklarımıza görev ve sorumluluklar ağaç yaş iken eğilir mantığıyla vermeli. Onları boş bırakmamalıyız. Hak etmeden ödüller vermemeliyiz. Düzenli bir şekilde kontrol altında tutmalı, harçlığını kazanması konusunda, ev işleri, kardeşi ile ilgilenme, annesine yardım etme gibi işler vererek onları daha küçük yaşlardan itibaren hayata hazırlamalıyız. Aksi halde onlarda sadece narsistik değil, diğer kişilik bozukluklarından bir ya da birkaçı oluşabilir.

Çocuklarının narsist olmasını istemeyen aileler için Küçük yaşlardan itibaren anne baba ve yakın çevresinde yaşadığı kişilerle iletişim bozukluğu olan ve davranışları normal olmayan çocukları aileleri vakit kaybetmeden bir uzmana mutlaka götürmelidirler. Bu bozukluklar ne kadar erken tespit edilirse, sorunlar da o kadar erken giderilecektir.

Çocuklarının narsist olmasını istemeyen aileler için öneriler

Doğumdan itibaren çocukların temel ihtiyaçlarını yerinde, zamanında ve sevgiyle yerine getirmelidir.
Fakat temel ihtiyaçları dışındaki isteklerini karşılarken kesinlikle abartmamalı ve her istediklerini de yerine getirmemelidir. Aksi durumda çocuklar kendilerini vazgeçilmez olarak görür ve doyumsuz olmaya başlarlar.

Ailelerin çocuklarıyla yeterince ilgilenmek ve kaliteli vakit geçirmek yerine, onlara bol miktarda harçlık vermeleri ve bu harçlıkları çocukların nereye harcadıklarını takip etmemeleri, çocukların arkadaşlarına gösteriş yapmalarına ve onların üzerlerinde bir baskı oluşturmalarına neden olabilir. Bunun sonucunda da ilk narsistik temeller atılır.

Çocuklarının narsist olmasını istemeyen aileler için
Çocuklarının narsist olmasını istemeyen aileler için

Kısaca çocuklar diğer çocukları kullanmaya çalışırlar. Bu sebeple çocuklara gereğinden fazla harçlık verilmemesi de önemlidir.
Yine çocukların aşırı derecede şımartılmaları ve egolarının şişirilmesi, onlarda çok kötü etkiler bırakmaktadır. Anne ve babaların, çocklarını öven aşırı ifadelerde bulunmaları, çocuklarda başkalarından üstünlük duygusu oluşturmaktadır. Bunun neticesinde de çocuk, anne ve babasını dinlememeye başlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir