Cunda adasına nasıl gidilir?

Cunda adasına nasıl gidilir?
Cunda Adası nerede

Cunda adasına nasıl gidilir?

Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde gezi planlarımız daha çok deniz kenarı bölgelere kaymaya başladı. Minik adaları ve birbirinden güzel plajları ile sizi Ayvalık Cunda adasına götürmek istiyorum. Tarihi dokusu, eşsiz doğası ve sayısız güzellikleriyle mutlaka görülmesi, hatta tekrar tekrar gidilmesi gereken bir yer. Geçmişten kalma kilise ve manastırları, Rum evleri, dar sokakları, plajları ve lezzet noktaları ile yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği popüler yerlerden bir tanesi.

Cunda adasına nasıl gidilir?

Cunda veya diğer adıyla Alibey Adası Ayvalık çevresindeki yirmi iki adadan yerleşimin olduğu tek ada olma özelliğine sahip. Cunda’ya Ayvalık merkezden kalkan teknelerle ya da kara yolu ile gitmek mümkün. Ayvalık’tan önce Lale Adası’na oradan da yine köprü ile Cunda’ya geçilebiliyor. Buradaki köprüden geçerken “Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü” tabelasını göreceksiniz. Kendi aracınızla giderseniz Cunda girişinde yer alan otoparklardan birine aracınızı bırakıp adayı yaya olarak gezmek çok daha rahat olacaktır.

 

Cunda adasına nasıl gidilir?
Cunda adasına nasıl gidilir?

Mübadeleden önce Rumların yaşadığı bölgeye daha sonra Girit ve Midilli’de yaşayanlar gelmiş. Bu durumun ada mutfağına etkisi de büyük. Cunda’da gezilecek yerlerin başında sahili geliyor. Trafiğe kapalı olan sahil kısmında bir yanınıza denizi, diğer yanınıza da Cunda’nın tarihi evlerini alıp sahilde yürüyebilirsiniz. Sahilde görebileceğiniz tarihi yapılardan biri de şu anda terk edilmiş olarak bulunan “Despot Evi” Adada bulunan bir diğer ilginç yapı ise Ayışığı Manastırı. Pateriça koyunda bulunan manastır uzun süre harap halde kaldıktan sonra restore edilmiş. Haftada bir gün ziyaret edilebilen manastıra giden yolun bozuk olduğunu da belirtelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir