Dağınıklığı Kontrol Altında Tutmak

Oyunların tek olumsuz tarafı, neden olduğu dağınıklıktır. Oyuncakların çocuğunuza getirdiği bütün yararlara rağmen bazen öyle bir gün gelir ki, bütün bu dağınıklığın ve oyuncakların evinizden uçup gitmesini dilersiniz. Bazen bütün gün oyuncak toplamaktan (veya üzerine basıp dengenizi kaybetmekten) başka hiçbir şey yapamadığınız olur (minyatür arabalar, kutular, bilmeceler, bebekler).

Zamanla, sizin ısrarlarınız sayesinde çocuğunuz oyun bittikten sonra ortalığı toplamasını öğrenebilir. Hiç olmazsa şimdilik ortalığı kontrol altında tutmak için bazı önerileri deneyebilirsiniz:

Oyun yeri. İdeal olarak bu yer, evde zamanınızı en çok nerede geçiriyorsanız, oraya yakın ve gözünüzün önünde bir yer olmalıdır. Bu; oturma odası, Çalışma odası vs olabilir. Çocukların nereye kadar gideceğinin sınırını çizin. İlk başta bu onun için bir şey ifade etmeyebilir ve oyuncaklar tüm evin içine yayılabilir, fakat her gün oyun vaktinin başlangıcında oyuncakları aynı yere çıkartırsanız ve başka yerlerde bulduğunuz oyuncakları düzenli olarak oyun için sınırladığınız alana getirirsiniz çocuğunuz zamanla oyunun o sınırlar içinde oynanacağını anlar. Seçtiğiniz yerin sizin onu kucağınıza alıp rahatça ona kitap okuyabileceğiniz, hikayeler anlatabileceğiniz bir koltuğa sahip olması ideal olur. Aynı zamanda bu yerde veya odada çocuk bedenine uygun iki iskemle (biri çocuğunuz diğeri ise bir oyun arkadaş ve ebeveyn için), onun bilmece çözebileceği veya boyama yapabileceği bir masa, kolay ulaşılan ve kolay kullanalabilen bir dolap/raf alanı ve soğuk günlerde üstünde oynayabilecek bir halı bulundurmak, herkesin işine yarayabilir.

Her şeyin yerinin belirli olması; böylece her şey yerinde durabilir-en azından zaman zaman. Büyük ve renkli sepetlerin içinde derin raflarda oyuncakları saklamak iyi bir yöntemdir. Oyuncakları bu sepetlere renklerine göre ayırıp öyle kaldırmak bir düzen getirebilir. Örneğin; kutular için yeşil, arabalar için mavi, hayvanlar için sarı sepet gibi. Böylece aynı zamanda çocuğunuzu renkleri tanımasına da yardımcı olursunuz.

Toplamayı alışkanlık haline getirmek. Her oyunun veya her günün sonunda evin diğer işleri gibi oyun odasını da toplamayı alışkanlık haline getirin. İşin çoğunu sizin üstlenmeniz doğaldır, ama kendisine küçük görevler vererek toplama alışkanlığını çocuğunuza da aşılayabilirsiniz. (Oyuncakları toplama zamanı. Kutular Yeşil sepete konacak. Onları yerine koyar mısın?). Karışıklığı önlemek için her seferinde bir tip oyuncağın toplanması veya bu işin belirli bir sürede yapılması daha uygundur (örneğin küpler, bulmacalar, kitaplar gibi). Bu işi oyun oynar gibi veya şarkı eşliğinde yaparsanız daha az sıkıcı olabilir. Bu sıkıcı iş, çocuğunuz iki yaşına bastığında eğlenceli bir yarış haline gelebilir. Örneğin; ben 100’e kadar sayana dek oyuncaklarını toplayabilir misin? Çocuğun kendi eşyaları toplamasını öğrenmesinde bu fikirler umarım işinize yarayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir