Deniz kuşları hakkında bilinmeyenler

Deniz kuşları hakkında bilinmeyenler
Deniz kuşları hakkında bilgi

Deniz kuşları hakkında bilinmeyenler

Bazı kuş türleri hem havada ve hem de denizde avlanabilirler. Suda avlanabilen kuş türleri arasında saatte 80 km hızla suya dalabilenler dahi var. Bu kuşlar çok hızlı bir şekilde suya girmelerine rağmen vücutlarında herhangi bir hasar meydana gelmiyor. İnsanlar da ise böyle bir durum çok ciddi yaralanmalara neden olabiliyor. Bilimsel bir dergide sonuçları yayınlanan bir araştırmada bilim adamları kuşların bunu nasıl başarabildiğini belirledi.

Deniz kuşları hakkında bilinmeyenler

Bilim adamları araştırmada sümsük kuşlarının suya daldıkları sırada vücut şekillerinin ve boyun kaslarının biyomekanik özelliklerini inceledi. Ayrıca gaganın suya giriş açısı, boyun uzunluğu ve suya temas anındaki hız değiştirilerek, dalış sırasında kuşların boyunlarının eğilip eğilmediği kontrol edildi. Sonuçta sümsük kuşlarının suya girerken boyun kaslarını kasarak boyunlarının eğilmesini engelledikleri anlaşıldı. Ayrıca sümsük kuşlarının dalış sırasında yaralanmamalarında boyun uzunluklarının, boyun kaslarının ve suya giriş hızlarının etkisi var. Bu faktörler dalış sırasında su tarafından uygulanan sürüklenme kuvvetinin azaltılmasına katkıda bulunuyor.

Deniz kuşları hakkında bilinmeyenler
Deniz kuşları hakkında bilinmeyenler

Bu araştırma insanlar için güvenli dalış hızının belirlenmesine faydalı olabilir. Ancak günümüzde yüksek mesafeden suya atlama; mesela kayalıklardan veya köprülerden atlamak bir hayli popüler spor aktivitelerindendir. Fakat suya dalış sırasında sporcuların vücutlarına etki eden kuvvet boynun ve omurganın hasar görmesine ve ciddi yaralanmalara sebep olabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir