Deprem ve Depremden Korunma Yolları

Deprem ve Depremden Korunma Yolları

Marmara Bölgesinde 1999 yılında yaşanan depremi hala unutmadık. Gölcük depreminin etkilerini dün gibi hissediyorken, şimdi de Ege Bölgesi sarsılıp duruyor. Yaşanan depremler ise akıllara dayanıklı binalar yapmak ve depremin yıkıcı etkilerine Zorunlu Deprem Sigortası ile güvence sağlamak gerektiğini hatırlatıyor.

Deprem ve Depremden Korunma YollarıDepremin ne zaman, hangi şiddette geleceğini hiçbir zaman bilemiyoruz.1999’da yaşanan Marmara Depremi’nden bu yana 18 yıl geçmiş olmasına rağmen hala gerekli önlemler alınmıyor ve ne yazık ki kayıplar yaşanıyor. Deprem kuşağında bulunan tüm ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de deprem, sosyal, ekonomik ve psikolojik olmak üzere ciddi etkilere yol açıyor.
Depremin yarattığı maddi ve manevi hasarın etkisi çok uzun bir zaman dilimi boyunca sürüyor. Ülkemizde 17 Ağustos 1999’da yaşanan Gölcük Depremi gibi birçok büyük depremde bu acı gerçeği maalesef yaşadık. Enkaz görüntüleri, yardım çağrıları aradan geçen onca yıla rağmen hala gözlerimizin önünde ve kulaklarımızda. Deprem, tüm bu boyutlarıyla yalnızca afet yaşayan bireylerin ya da ailelerin değil tüm ülkeyi etkileyen bir doğa olayı. Üzerinden onca yıl geçmiş olmasına rağmen hala üzerimizden 17 Ağustos depreminin etkilerini atamadık.

Deprem kendini unutturmuyor. Son zamanlarda Ege Bölgesinde yaşanan depremlerle hop oturup hop kalmaya devam ediyoruz. Çanakkale, İzmir, Bodrum ve Datça’da (Muğla) yaşanan depremler panik yaratmaya devam ediyor. 21 Temmuz gecesi Bodrum’da hissedilen deprem 10 santimlik tsunami dalgasına bile neden oldu. Dalgalar sahil kenarındaki otomobilleri sürükledi, tekneleri batırdı.

Deprem ve Depremden Korunma Yolları

Gerçekleşen depremler olası bir “Marmara Depremi’ni tekrar yaşayacak mıyız?” sorusunu akıllara getiriyor. Uzmanlar, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) yönetimi ve sigorta şirketleri ise vatandaşı önlem almaları, depreme karşı hazırlıklı olmaları konusunda sürekli uyarıyor. Depreme hazırlıklı olmanın iki yolu var: Depreme dayanıklı binalar yapmak ve depremin yıkıcı etkilerine karşı teminat altına alan Zorunlu Deprem Sigortası’na (ZDS) sahip olmak. Dönemi geldiğinde sigorta poliçesini yenilemeyi de unutmamak gerek.

Türkiye için doğal afet riskleri ilk sırada yer alıyor

Son 10 yılın ortalamasına baktığımızda ise doğal afet kaynaklı ekonomik kayıpların 102 milyar dolar, bunların sigorta ile karşılanan kısmının ise 26 milyar dolar (yüzde 25) olduğu görülüyor. Allianz tarafından yayımlanan 2016 Risk Barometresi Araştırması’na göre ise Türkiye için doğal afet riskleri yüzde 55 ile ilk sırada yer alıyor. Bu verilere baktığımızda afetler nedeniyle oluşan kayıpları karşılamak için sigortanın her zaman gerekli bir araç olduğu gözler önüne seriliyor.

Deprem ve Depremden Korunma YollarıÜlkemizde sigorta şirketleri tarafından, depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yerkaymasının meskenlerde doğrudan neden olduğu maddi hasarlara karşı teminat sağlıyor. Bina tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat kapsamına giriyor.Genel olarak, binanın temelini, ana duvarları, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarları, bahçe Türkiye’de halihazırda 20 milyon civarında yapı var, bunların yaklaşık yüzde 70’i ise deprem açısından riskli bölgelerde. Bu yapıların yüzde 30-35’inin depreme dayanıksız olduğu ve dönüştürülmesi gerektiği öngörülüyor. Kentsel dönüşüm çalışmaları hızlanmış olsa da risk altındaki tüm yapıların dönüştürülmesi için 15-20 yıllık bir süre gerekiyor. Kentsel dönüşüm çok kritik olmakla birlikte olası hasarlarda maddi kayıpları ciddi ölçüde azaltacak sigorta konusu da çok önemli. Zira ülke olarak böyle bir afeti en az zararla atlatmamızda sigorta çok önemli bir rol oynuyor.

Deprem ve Depremden Korunma Yolları Nelerdir?

Depremlerin gerçekleşmesini engellemek mümkün değil, ama depremin yaratacağı kayıpları en aza indirmek mümkün. Olası bir yıkıcı deprem sırasında ve sonrasında sigorta şirketleri maddi ve manevi olarak sigortalıların yanında yer alacaktır. Bir deprem durumunda maruz kalınacak riskin büyüklüğü DASK ile koruma altına alınandan çok daha büyük boyutta. Bunun için de vatandaşlara yangın poliçeleri dahilindeki deprem teminatlarını satın alarak mallarının tamamını güvence altına almaları öneriliyor. Halihazırda bu ürünler için de deprem fiyatları tıpkı DASK için olduğu gibi devlet tarafından belirlenen standart bir tarife üzerinden belirleniyor.

Deprem sigortası yaptırırken bunlara dikkat!

Zorunlu deprem sigortası yaptırmak için gerekli bilgi ve belgeler şunlar:
* Sigortalının; adı, adresi, telefonu, cep telefonu, TC kimlik numarası, vergi kimlik numarası (tüzel kişiler için).
* Sigortalanacak binanın; açık adresi, tapu bilgileri, inşa yılı, yapı tarzı, toplam kat sayısı, hasar durumu.
* Meskenin (dairenin); brüt yüzölçümü (metrekare), kullanım şekli.

Deprem ve Depremden Korunma Yolları Kısaca şu şekilde özetlenebilir: Maddeler halinde  Depremden Korunma Yolları

– Binalarımızı depreme dayanıklı zeminlere yapmalıyız. Bunun yannda evlerimizi depreme karşı sigortalatmalıyız.

– Binalarımızın betonarme ve kaliteli malzemelerle yapıldığına dikkat etmeliyiz.

– Evde her odada en güvenli yerleri (pencerelerden dolaplardan üzerimize düşecek ağır eşyalardan uzak yerler) belirlemeliyiz.

 

– Hayatımızı tehdit edecek eşyaları (kıyafet dolapları, buzdolabı,bilgisayar,  televizyon gibi) duvara sabitlemeliyiz.

– Evden ve binadan çıkabileceğimiz alternatif yollar belirlemeliyiz.

– Yaşadığımız bölgede ya da bölge dışında ulaşabileceğimiz tanıdıklarımızın telefon numaralarını öğrenmeliyiz

– Depremden sonra hemen radyo ve telefonu kullanmamız gerektiğini öğrenmeliyiz

– Depremden sonra çakmak ateş kullanmamamız gerektiğini (gaz kaçağı tehlikesine karşı) bilmeliyiz.

– Bireysel olarak deprem çantası hazırlamalıyız. Çantada su enerji verecek yiyecekler pilli radyo ilk yardım çantası kişisel reçeteli ilaçlar (kalp damar tansiyon ve şeker hastalığı vb. ile ilgili) bir kat giysi bir miktar para çok amaçlı çakı düdük kalem kağıt önemli telefon numaralarımızın yazılı olduğu cep telefonu bulunmalıdır.

– Elektrik şalterini su ve gaz vanalarını nasıl kapatacağımızı öğrenmeliyiz.

Deprem ve Depremden Korunma Yolları
Deprem ve Depremden Korunma Yolları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir