Diş Çıkarma İle Gelen Huzursuzluk

On beş aylık çocuğun şimdi de azı dişleri çıkıyor. Azı dişleri onu diğer dişlerden daha fazla rahatsız ediyor.
Çocuğunuzun huzursuz olmak için iyi bir sebebi var. Azı dişlerinin büyük ve iri kenarlı olması, çıkarken (on üç ile on dokuzuncu aylar arasında) dişetini iki kat daha fazla kesmeleri ve baskı yapmaları demektir. Bu da çocuk için en az iki kat daha fazla rahatsızlık demektir. Sizin de bu rahatsızlığı giderici bir yöntem bulmanız aynı şekilde zorlaşır. İlk dişlerini çıkartırken kullanılan yöntemler azı dişleri için de geçerli olabilir; temiz bir parmak dişetini ovalamak, buzlukta soğutulmuş diş karşıma halkası (içi su dolu olanları kullanmayın, kesici dişleri ile halkayı ısırırsa çocuğunuzun dişetleri acıyabilir) yarı dondurulmuş simit parçası gibi. Simit çözülünce çiğnenmiş parçaların boğazına kaçmamasına dikkat edin. Artık çocuğunuzun dişleri çıktığı için diğer eski yöntemler tehlikeli olabilir, örneğin soğutulmuş havuç. Çocuğunuzun havuçtan yutamayacağı bir parça ısırması boğulmasına sebep olabilir. Bir diğeri de diş çıkarma bisküvileridir. Bunlar karbonhidrat açısından zengindirler Ve bütün gün ağızda durmaları diş çürümelerini yol açabilir.

Çocuğunuzun diş çıkarma ağrıları uykusunu ve yemek yemesini engelliyorsa doktorunuza başvurun. Eğer ağrılar çok rahatsız ediyorsa Asetaminofen damlası kullanılabilir. Doktorunuzun önerisi olmadan çocuğunuzun dişetine hiçbir şeyle müdahale etmeyin. Bölgesel olarak uygulanan maddelerin etkisi genellikle kısa sürer ve çok da yararlı olmaz.

Diş çıkarma, çocuğunuzu huzursuz ve hatta hafif hasta dahi yapabilir, fakat başka belirtiler (ateş, isal, öksürük vs.) de varsa doktorunuza danışın. Bunlar diş çıkarmadan tamamen ayrı sebeplerden dolayı baş göstermiş olabilirler ve tedavi gerekebilir.

Azı dişlerini çıkması, genellikle gece yarısı uyanmalarını da beraberinde getirir. Çocuk ağrıyla uyandığında ve ağladığında anne ve babayı yanı başında, hatta kendisini anne, babanın yatağında bulur ve diş çıkarma ağrısı bittikten çok sonra da bu böyle devam eder. Bu durumu önlemek için onun acısına kısa ama etkili önlemler bulun ve bu önlemler onu yatağınıza taşıyacak kadar abartılı olmasın; siz her ne kadar bunun geçici olduğunu düşünseniz bile çocuğunuz sizinle aynı fikirde olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir