Diş Çıkarma Nedeniyle Geceleri Uyanma

Bebeğin gece uyanma alışkanlığını başlatan diş çıkarma ağrısı olabilir ancak ağrı geçtikten çok sonra dahi bu alışkanlığın devam etmesine neden olan etken, büyük olasılıkla, ilk dönemlerde uyandığında aldığı tepkidir. Bebekler gecede üç ya da dört defa uyanıp tekrar uykuya dalarken, anne ve babadan ilgi görmeye koşullandırılmış olan bir bebek, bunu sağlayana kadar tekrar uyumayacaktır. Bu koşullanmayı ve diş çıkarma nedeniyle gece uyanma alışkanlığını tersine çevirmek için aşağıdaki önerileri bakın.Diş Çıkarma
Yatmadan önce bebeğinizi kesinlikle iyice doyurun ki açlık yüzünden mi ağlıyor ihtimali aklınıza gelmesin. Gece uyanmalarda çocuğa besleme yapmayacağız ve sadece su vereceğiniz için bu önemlidir.

*Süt istiyorsa meme kesinlikle vermeyin onun yerine su verin.
*Eğer duyabiliyorsanız, tam ıkıldanmaya başladığında kalkmadan (uykusu açılmadan) yanına gidip pışpışlayıp ya da hafif ninni ile tekrar uyutmaya çalışın.

*Şayet uyanmışsa yanına gidin. konuşarak güvende hissetmesini sağlayın.

*Ağlaması çok uzun sürüyorsa,odasında kalıp, uyuduktan sonra çıkabilirsiniz. Bazı dönemler bu işe yarayacaktır. Bunları yaparken ilk önce çok şiddetli ağlıyorsa kucağınıza alıp sakinleştirin, daha sonra yatağa koyun.Yataktan almamaya çalışın. Fakat bu esnada ona dokunun, poposuna pışpışlayın, sırtını sıvazlayın. Buna rağmen vızıldaması mızıldanma halindeyse sadece başını okşayın. Ağlamasını tartın; aşırı ağlar vaziyette ise tek başına bırakmayın. Beş dakika içinde ağlamalar azalmıyorsa ya da şiddetlenerek artıyorsa başka bir yöntem deneyin.

Böylece artık gece uyanınca istediği cevabı alamayınca çocuklar uyanmaktan vazgeçerler. Ama bu süreçte ağlamayı en aza indirmiş olursunuz.Diş Çıkarma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir