Dizüstü ekranı zarar vermeden nasıl temizlenir?

Dizüstü Ekranı Zarar Vermeden Nasıl Temizlenir?

Dizüstü bilgisayarlardaki büyük ve küçük modern ekranlar şatafatlı detaylara ve zengin renklere sahip olabildikleri kadar bazen de biraz kirli olurlar. İster basit bir şekilde çok uzun süre açık bırakmış olun, tozlansın, isterse de klavyenizden yağ veya diğer parçacıklar doğrudan ekranınızın ortasına aktarılmış olsun, bu kılavuz size, bir hasar vermeden bir dizüstü bilgisayarın ekranının nasıl temizleyeceğini öğretecek.

Dizüstü ekranı zarar vermeden nasıl temizlenir?Modern dizüstü bilgisayar ekranlarının en iyi yönlerinden biri eskilerine göre çok daha dayanıklı olmalarıdır. Bazıları dokunmatik olduklarından, basınçla başa çıkma yeteneğine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.
Bununla beraber, parmak uçları iz bırakabilir, bu yüzden onları düzenli olarak temizlemek son derece önemlidir.

Toz için – mikroiber bez

Dizüstü ekranı zarar vermeden nasıl temizlenir?

Gözlük kullananlar ve fotoğraf makinesi sahipleri, bu küçük aracı çok iyi bilirler – sonuçta muhtemelen bir fotoğraf makinesi lensini ve gözlüklerinizi nasıl temizlediğiniz bellidir. Hav üretmeden veya hassas yüzeyleri çizmeden toz ve kırıntıları temizlemek üzere tasarlanmış olan mikroiber bezler, bir dizüstü bilgisayar ekranını temizleme konusunda en iyi araçtır. Diğer kumaş esaslı malzemeleri de kullanabilirsiniz, ancak ekranda parçacık bırakma olasılıkları daha yüksektir. Bununla birlikte, bir kağıt havlu veya mendil kullanmayı düşünmeyin bile. Burnunuzu silerken yumuşak gözükebilirler, ancak çizilmeye eğilimli yüzeyler söz konusu olduğunda onlar açısından biraz kaba kalırlar.

Adım 1: Bir mikroiber bez alın. Piyasada pek çok tür bez vardır, ancak bunlar özellikle gözlük veya lens temizlemek için tasarlanmışlardır.
Adım 2: Dizüstü bilgisayarınızı kapatın. Bu daha güvenli bir yol değildir, ancak boş bir ekrana shaip olmak, silmeniz gereken tozları görmenize yardım edebilir.
Adım 3: Ekrana haifçe bastırarak bir yönde silin. Ekrana zarar verebileceğinden veya etrafındaki toz parçacıklarını taşıyabileceğinden daire şeklinde fırçalamayın veya silmeyin.
Adım 4: Toz kalmayana kadar ekranı silmeye devam edin.

Kir için – nemli sünger

Bazen ekranınızda tozdan fazla şeyler olacaktır. Mikroiber bezinizi boşa harcamadan ve bezin kirlenmesini önlemek için nemli sünger kullanabilirsiniz.

Dizüstü ekranı zarar vermeden nasıl temizlenir?

Bu yöntem için yepyeni bir bulaşık süngerine ve damıtılmış veya deiyonize suya ihtiyacınız olacaktır. Alternatif olarak, iltrelendiğini bildiğiniz suyu kullanın. Mümkünse standart musluk suyundan kaçının, çünkü ekranda mineraller iz bırakabilir.

Adım 1: Dizüstünüzü kapatın ve işini prizden çekin. Mümkünse pilini de çıkarın.
Adım 2: Süngeri damıtılmış suyla ıslatın ve üzerinde damla kalmaması için sallayın.
Adım 3: Monitörünüzün ekranının kirli bölgesini süngerle haifçe silin. Damlaları izleyin ve varsa hemen onları da temizleyin.
Adım 4: Alan temizlendikten sonra kapağı kapatmadan ve/veya makinenizi kullanmadan önce ekranın tamamen kurumasını bekleyin.

Yağ ve yapışkan maddeler için – temizleme çözeltileri

Kumaş yöntemi bunu temizlemezse ve ıslak sünger de çözüm olmadıysa, şimdi büyük silahları patlatmanın zamanı geldi.

Dizüstü ekranı zarar vermeden nasıl temizlenir?
Dizüstü ekranı zarar vermeden nasıl temizlenir?

Artık bir temizlik çözeltisi kullanmanın veya kendi çözümünüzü üretmenin zamanı geldi. Neyse ki, bir çok yerden bir mikroiber bezle birlikte bir ekran temizleme spreyi alabilirsiniz. Bununla birlikte, kendi ürününüzü kendiniz yaratmayı tercih ederseniz, eşit miktarda damıtılmış su ve beyaz sirkeyi (bunlar genel temizlik için de mükemmeldir) ya da damıtılmış suyun ve yüksek yoğunluklu izopropil alkolün aynı oranda karışımını elde edebilirsiniz.
Bununla birlikte, her türlü cam temizleme sıvısından kaçınmanız gerektiğini unutmayın. Monitörünüze doğrudan herhangi bir şey püskürtmekten kaçının.

Adım 1: Dizüstü bilgisayarınızı kapatın ve işini güç kaynağından çıkarın. Yapabiliyorsanız, yalnızca güvenlik için pilini çıkarın.
Adım 2: Temizleme sıvısını bir mikroiber bezin üzerine püskürtün veya uygulayın. Bezin ıslak değil nemli olmasına dikkat edin.
Adım 3: Yağlı bölgeyi bezle haifçe ovun. Çizgileri önlemek için küçük dairelerle ovun ve ekrana zarar verebilecek ağır baskılardan kaçının.
Adım 4: Dizüstü bilgisayarınızın ekranına veya klavyesine herhangi bir sıvı damlamamasına dikkat ederek gerektiğinde işlemi tekrarlayın.
Adım 5: İşiniz bittiğinde, kapağı kapatmadan veya dizüstü bilgisayarınızı çalıştırmadan önce ekranın tamamen kurumasını bekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir