Doğru nefes alarak hayatınızı değiştirin

Doğru nefes alarak hayatınızı değiştirinDoğru nefes alarak hayatınızı değiştirin

Biri size bir nefesle tüm hayatını degiştirebilirsin derse muhtemelen, güler ve ciddiye almazsınız.. Belki de günlük kullandığımız kısaltmalarla şöyle cevaplar verebilirsiniz;

-himm ok, – tabii tabi, -aaa bak sen ” ben bunu neden düşünemedim.
-tabii canım, ben de diyorum ki nefes almadan ben nasıl yaşıyorum. Hayatımdaki tek eksik doğru nefes almamakmış vs vs…

Neden degiştireyim? Nefes alıyorum ve hayatımı gayet iyi idame ettiriyorum dediğinizi maalesef duyar gibiyim. Nedenini söyleyeyim;
Dünya sağlık örgütü diyor ki; Dakikada 8-12 adet nefes almak, doğru nefes almanın parçalarından biridir. Hadi küçük bir test yapalım ve şöyle bir kendimizi dinleyelim. Dakikada kaç nefes aldığımıza bakalım. 12’den fazla ise, kendimize -1 puan verelim.

Doğru nefes alarak hayatınızı değiştirin

Dinlenme halinde ortalama 14 nefes alıyorsak saatte 840 günde 20.000 den fazla nefes alıyoruz demektir. Belki bir kere yaptığımız hatalı bir davranışımızı telafi edebiliriz ama günde 20.000 kere yaptığımız bir hatanın sonuçlarını düzeltmemizin hiç kolay olmayacağını zihnimizde ve bedenimizde geri dönüşü çok zor olan sonuçlar oluşturacağını bilmemiz gerekir. Yaşlanmanın en büyük nedeni hücrelerin yeterince oksijen alamamasıdır.

Doğru nefes alarak hayatınızı değiştirin
Doğru nefes alarak hayatınızı değiştirin

Yogiler yaşamı; yıl sayısına göre değil, nefes sayısına göre sayarlar. Onlar için yaşamda alınan belli bir nefes sayısı vardır.
Bu sayının en kapsamlı ve sağlıklı şekilde değerlendirilmesi, yaşamın süresini ve kalitesini belirler. Yaşam gücünün korunması, arttırılması ve yenilendirilmesi ancak nefesle mümkün olabilir.

Unutmayın; “Yumurta dışarıdan bir kuvvetle kırılırsa yaşam sona erer. İçeriden bir kuvvetle kırılırsa yaşam başlar.
Büyük degişiklikler ise her zaman içeriden başlar…”

Doğru nefes alarak hayatınızı değiştirin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir