Doğru Nefes Alma Neden Önemlidir?

Doğru Nefes Alma Neden ÖnemlidirDoğru nefes almak önemlidir, bu süreci hafife almayın.Vücudumuz gıda almadan haftalarca, susuz günlerce dayanabilir, ancak konu oksijen olunca,dayanma süresi yalnızca birkaç dakikadır. Oksijen, en hayati besin maddemizden biridir. Her nefeste oksijen alınır. Nefes alıp verme biçimi,nasıl göründüğünüzü ve hissettiğinizi, hastalıklara karşı direncinizi ve hatta ne kadar uzun yaşayacağınızı belirler. Nefes alıp verme biçimimiz üzerinde kontrol sahibiyiz; uygun nefes alma tekniği, fiziksel yolu en doğru şekilde kullanmanın önemli bir parçasıdır.

Genellikle çoğu insan yanlış nefes alır. İnsanlar ya çok fazla nefes alır ya da yeterince almazlar. Her iki durumda da, oksijen yetersizliği hücresel seviyelerde meydana gelir. Yeterince nefes almamak yaygındır ve ciddi sağlık sorunlarının, mesela akciğer yetersizliklerinin sebebidir. Daha yaygın olan aşırı nefes alma, diğer bir ifadeyle hiperventilasyon aynı şekilde hücresel seviyede oksijen yetersizliğine yol açmaktadır. Genellikle herkes arada bir doğru şekilde nefes alır, birçok insan için ise bu sorun kroniktir.

Aşırı biçimde nefes alma, genelde stresli bir durumun sonucudur; stres çok derin veya çok sık nefes alıp vermemize yol açar. Bu da bizi acil olaya hazırlayan otomatik bir tepkidir. Bunu “panik” durumlarında ortaya çıkan nefes alma olarak tanımlarız; kesik kesik, hızlı, düzensiz ve sığ nefes alma veya nefesini tamamen tutma. Aşırı nefes almak günlük yaşamda bir sorun olmaz,ancak yaşamın stresi ,çoğumuzun kronik olarak aşırı nefes almasına yol açar. Bununla birlikte, kalp çarpıntıları, baş dönmesi, kas spazmları, düzensiz kalp atışları,kas yorgunluğu, hafıza kaybı, astım krizleri,yüksek kan basıncı,konsantrasyon bozukluğu ve anksiyete gibi pek çok yan etki meydana gelir. Doğru olmayanı nefes alma aynı zamanda, beyne giden kan damarlarının daralmasına, dolayısıyla da beyne giden oksijen ve glükoz miktarında yüzde elli civarında bir düşüşe sebep olur.Bu da kişinin düşünme,öğrenme,hatırlama ve fiziksel olarak hareket etme becerilerini etkiler. Stresli olduğumuzda başımızın dönmesine şaşırmamalı.

Çok hızlı veya derin nefes almak,vücudun fazla karbondiyoksit kaybetmesine yol açar. Oksijen yetersizliğinin kansere yol açtığı bilinmektedir.Doğru nefes almak için, en önemli şey,doğanın nefes almamız karın kası olan diyaframı kullanarak havayı ciğerlere doldurmaktır. Diyafram ile nefes almak, nefes almanın gayretsiz ve en kolay yoludur.

Maalesef, insanlar genellikle nefes almak için göğüs ve sırt bölgelerini kullanır; göğüsten nefes almak daha yorucu, daha verimsizdir.Göğüs ile göğsü dışarı çıkararak nefes almak yerine diyaframla karnı dışarı çıkararak nefes almak, iç organları aşağı iterek akciğerlere yeraçar. Böulece akciğerlerinizin hava ve dokularınızın oksijen kapasitesini artırır, tüm solunum sisteminizin fonksiyonunu güçlendirisiniz. Her nefes karına kadar inmeli ,sadece gerektiğinde göğse yükselmelidir.

Doğru bir şekilde nefes alırken ağız yerine burnunuzu kullanmalı ve yavaş nefes almalısınız. Her dakikada maksimum onbeş ile sekiz nefeslik dinlenme uygundur. Nasıl nefes aldığınızı tespit etmenin yolları da var. Yere sırtüstü uzanın ve karın bölgenize bir kitap yerleştirin, burnunuzdan nefes alın ve de her nefesle kitabın yükselip alçaldığından emin olun. Kitap yükselip alçalana dek karnınızdan nefes almaya odaklanın. Daha sonra, dakikada aldığınız nefes miktarını sayın. Bir dakikada maksimum on beş, tercihen de ondan az nefes almaya çalışın. Bırakın, vücudunuz sizin için doğru nefes alıp versin.

Özetle; doğru nefes almanın hem fiziksel hem de psikolojik  önemli etkileri vardır, birçok gelenek -meditasyon, yoga ve dövüş sanatları gibi- öncelikli olarak doğru nefes alma tekniğine dayalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir