Doku Mühendisliği Nedir Kısaca

Doku Mühendisliği Nedir?

Gelecekte organ nakliyle ilgili bağışıklık sistemi sorunları tümüyle çözülse bile, nakledilebilecek organ sayısı, organ vericisi olabileceklerin sayısıyla sınırlı olduğundan, hiçbir zaman herkesin rahatça yararlanabileceği bir çare olamayacaktır. Kişinin kendisinden alınan doku parçaları ve hücrelerin laboratuvar ortamında çoğaltılarak, gerekirse genetik özellikleri de değiştirilerek onarımda kullanılabilir doku ya da organlar haline getirilmeleri, bu sorunu tamamen ortadan kaldırabilecek bir umut olarak beliriyor. Bu yöndeki çalışmalarsa genel olarak doku mühendisliği olarak adlandırılıyor.

Doku Mühendisliği Nedir Kısaca

Günümüzde ulaşılmış olan düzeyde, insandan alınan deri ve kıkırdak hücreleri, özellikleri korunarak laboratuvar ortamında üretilebilmekte ve hücre düzeyinde kullanılabilmekte. En çarpıcı örneklerden biri vücudunun büyük bölümü yanmış kişilerde, yaraları kapatabilmek için greft olarak kullanılabilecek yeterli deri alanı bulunmadığında, küçük bir deri parçasının hastadan alınıp hücrelerinin laboratuvarda çoğaltılmasından sonra, yaraların üzerinde ince bir deri tabakası oluşturmada kullanı labiliyor olması. Bu tabaka, deriyi oluşturan birçok hücre ve yapı arasından yalnızca en üstteki, epitel adı verilen tabakanın hücrelerini içerdiği için ince ve dayanıksız olsa da, yaşam kurtarma konusunda işe yarıyor. Dayanıklı bir deri yüzeyi oluşturabilmek için, derinin diğer hücrelerini ve onların ürettiği deriye sağlamlığını veren destek yapısını da içeren bir doku elde etmek gerekiyor.

Doku mühendisliğinde gelinen aşamada henüz bunu yapmak mümkün olamadı. Bunun yerine epitel hücrelerinin, yapay maddeler kullanılarak derinin derin tabakasını taklit eder şekilde üretilmiş tabakalar üzerine yayılması, dayanıklılığı artırıcı bir ara çözüm olarak denenmekte. Ayrı ayrı üretilmesi mümkün olan hücre tiplerinin, birlikte ve birbirleriyle işbirliği yaparak normal doku oluşturmaya yönelik üretilmesi, kolay ulaşılacak bir hedef değil. Bu amaçla yapılan çalışmalarda embriyonik hücrelere benzer şekilde, bütün hücre türlerine dönüşebilme potansiyeli taşıyan kök hücrelerden de yararlanılıyor. Kıkırdak dokusuysa kıkırdak hücresi tarafından meydana getirildiğinden, üretilmesi mümkün olabiliyor. Birçok hücre ve doku çeşidini barındıran organların üretilmesi ve insan vücunda kullanılabilir duruma gelmesiyse çok zorlu bir süreç. Ancak, şimdiden kestirilemeyen bir gelecekte bunun da gerçekleşmesi mümkün olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir