Dolamber böreği tarifi nasıl yapılır?

Dolamber böreği tarifi nasıl yapılır?Dolamber böreği tarifi nasıl yapılır?

Anadolu’da sayısız çeşidi olan hamurişleri her yörede o coğrafyaya özgü malzemelerle hazırlanır. Ege’de çeşit çeşit otun, Trakya’da tavuğun, Karadeniz’de mısır ununun başrolde olduğu tarifler, doğuya doğru gidildikçe yerini yoğun et ve kıymanın kullanıldını tariflere bırakarak her yörenin kendi özellinini yansıtan tatlara dönüşür. Bu bölümde Kütahya  yöresine ait Dolamber böreği tarifi nasıl hazırlanır detaylarıyla bu lezzeti sunuyoruz.

Dolember Böreği Tarifi 

(6 KİŞİLİK)
İÇ MALZEMESİ İÇİN:
4 adet patates
1 adet soğan
3 çorba kaşığı sıvıyağ
8 dal maydanoz
Tuz, karabiber, pulbiber

HAMURU İÇİN:
4 su bardağı un
Aldığı kadar su
T u z
ÜZERİ İÇİN:
1 su bardağı sıvıyağ
1 çorba kaşığı tereyağı

Dolamber böreği tarifi yapılışı:

1. İç malzeme için patatesleri haşlayıp rendeleyin. Yemeklik doğranmış soğanı sıvıyağda kavurun. Üzerine patates, tuz, karabiber ve pulbiber ilave edip birkaç dakika kavurun. Kıyılmış maydanoz ilave edip ocaktan alın.
2. Üzeri için tereyağını eritip sıvıyağ ile karıştırın.
3. Hamuru için un ve tuzu geniş bir kaba alıp karıştırın. Azar azar su ilave ederek kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlayın.
Hamuru iki bezeye ayırın.
4. Bezelerden birini unlu zeminde yufka kalınlığında açın. Üzerine tereyağı sıvıyağ karışımından sürün. Hamurun kenarına boydan boya patatesli iç harçtan koyun ve harç içerde kalacak şekilde içe doğru katlayarak rulo yapın.
5. Yağlanmış tepsiye kendi etrafına dolayarak yerleştirin. Kalan bezeyi de aynı şekilde hazırlayın ve tepsideki hamurun bittiği yerden ucuna ekleyerek etrafına dolayın. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında üzeri kızarana dek pişirin.

Dolamber böreği tarifi nasıl yapılır?
Dolamber böreği tarifi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir