Domates nelere iyi gelir?

Domates nelere iyi gelir?

Öncelikle domatesi mevsiminde tüketmeliyiz. Domates suyu da çok şifalıdır. içerdiği A vitamini göz sağlığı açısından önemlidir.

Cilde tazelik ve ferahlık verir. Kabızlığa karşı etkilidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Domatesin organik olmasına dikkat etmeliyiz. Pek çok kanser türüne karşı vücudu korur. Yaşlanmayı (zihinsel açıdan) yavaşlatıcı bir sebzedir. Kalp-damar hastalıklarına karşı korur. İdrar sökücü özelliği vardır. Gribe karşı vücudu dirençli kılar. Domatese karşı alerjiniz (veya başka bir problem) olabilir. Bu konuda dikkat etmeliyiz. Unutmayalım her şeyin fazlası zarar.

Domates nelere iyi gelir? Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domateste bulunan zengin oranlardaki A, C ve E vitamin gibi antioksidan içeriği, kansere yakalanma riskini azaltır: Bu sebeple, başta meme ve prostat kanserlerini sayabiliriz.

Aynı nedenle domates, yine kalp hastalıklarına yakalanma, felç geçirme ve kataraktın tehlikesini de azaltmaktadır. İçerdiği flavon bileşikleri ve lisopen isimli maddeyle sağlığımızı koruyucu bazı etkileri yapar: Bazı araştırmalara göre, domatesin akut apandisiti önlediği de ortaya çıkmıştır.

Domates nelere iyi gelirSağlığımıza pek çok yararları olan bu etkilerinden faydalanmak üzere domates, günlük diyetimize katılması ve bolca tüketilmesi uzmanlar tarafından öğütlenmektedir. Domates nelere iyi gelir? özetleyecek olursak kısaca domates;

Cilde tazelik ve ferahlık verir.

Kabızlığa karşı etkilidir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Pek çok kanser türüne karşı vücudu korur.

Yaşlanmayı (zihinsel açıdan) yavaşlatıcı bir sebzedir.

Kalp-damar hastalıklarına karşı korur.

İdrar sökücü özelliği vardır.

Gribe karşı vücudu dirençli kılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir