Domuz Gribi, Belirtileri ve Korunma Yolları

Domuz Gribi, Kuzey yarıkürede Aralık ile mart ayları arasında; en fazla şubat ayında görülür. Güney yarıkürede Mayıs ile Eylül arasında olur. Tropik kuşakta tüm sene görülür.

Domuz Gribi, Belirtileri ve Korunma Yolları

Bazen grip ile soğuk algınlığını ayırt etmek zor olabilir ve bazen de ateş ve yorgunluk dışında belirtiler olmayabilir.

Domuz Gribi, Belirtileri ve Korunma Yolları

Domuz gribi belirtileri nelerdir ?

Aniden başlayan ateş (titreme ve üşümeyle beraber) yorgunluk, kırgınlık ve kuru öksürük. Hastalık ilerledikçe soğuk algınlığına benzer semptomlar (boğaz ağrısı, burun tıkanması) da gelişebilir ve öksürük artabilir.

Önleme: Enfekte bireylerle temastan kaçınmak

Domuz gribinden korunma yolları ?

Domuz Gribi, Belirtileri ve Korunma YollarıEnfekte olmuş biriyle doğrudan temas; öksürük ve hapşırıklarda asılı kalan damlacıkların (bazen virüs 7-8 metre ileriye kadar püskürtülebilir) hava yoluyla alınması; enfekte olmuş bireyin burun akıntısıyla yakın zaman önce mikroplanmış eşyayla temas sonucu bulaşma olur. Gripli insanların en çok bulaştırdıkları dönem semptomlar oluşmadan önceki gün ile semptomların azalmaya başladığı gün arasındaki zamandır. Çocuklar burun salgıdı yoluyla virüsü bir hafta veya daha uzun süre ile bulaştırmaya devam ederler. Kuluçka süresi 1-3 gün arasındadır. Sağlıklı bireylerde 5-7 gün sürer.

Domuz Gribi Tedavisi:Domuz Gribi, Belirtileri ve Korunma Yolları

Genel tedavi, sıvı alımını, dinlenmeyi ve besleyici besinleri içerir. Domuz gribi, virüsün bir aşısı henüz bulunmuyor ve hastalıktan korunmanın en iyi yolu hijyen ve özellikle de ellerin temizliği büyük önem taşıyor.  Semptomları hafifletmek için nemli hava, ağır veya yüksek ateşi gidermek için yalnızca gerektiğinde doktorlar tarafından önerildiyse uyumayı kolaylaştırmak ve rahatlama sağlamak için öksürük şurubu verilmelidir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir