Dünyanın en büyük deniz koruma alanı

Dünyanın en büyük deniz koruma alanıDünyanın en büyük deniz koruma alanı

Penguenler yaşadı! Sadece onlar değil, bölgedeki 10 binden fazla tür de… Antarktika’da bulunan ve ekolojik açıdan dünyanın en önemli bölgelerinden biri sayılan Ross Denizi, Avrupa Birliği’ne bağlı 24 ülke tarafından koruma altına alındı.

Dünyanın en büyük deniz parkına dönüşecek olan doğal park 1 milyon 550 bin kilometre karelik dev bir bölge. 35 yıl boyunca balıkçılığın yasaklanacağı koruma alanı balinalardan penguenlere, deniz kuşlarından dev kalamarlara kadar binlerce türe ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın en büyük deniz koruma alanı

Tarihi bir kilometre taşı. Antarktika Okyanusu, dünya doğal kaynaklarının korunması konusunda büyük öneme sahip. Örneğin tüm okyanuslara hayat veren, deniz canlıların muhtaç olduğu, deniz ekosisteminin devamlılığını sağlayan besin tuzlarının dörtte üçü burada üretiliyor. Ross Denizi, el değmemiş son deniz ekosistemi olduğu için bilimsel araştırmalar için de dev bir laboratuar işlevi görüyor.

Dünyanın en büyük deniz koruma alanı

Balıkçılık endüstrisinin bölgeden uzak tutulmasıyla birlikte bu dev koruma alanı artık sadece bilimsel araştırmalar için kullanılan, el sürülemeyecek bir ekosistem olarak canlılığını sürdürebilecek. 24 ülkenin bir araya gelerek ortaya koyduğu bu işbirliği, istersek her şeyi başarabileceğimizin en güzel örneklerinden biri.

ANTARKTIKA ROSS DENIZI

Dünyanın en büyük deniz koruma alanı
Dünyanın en büyük deniz koruma alanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir