Dünyanın en büyük kütüphanesi nerededir?

Dünyanın en büyük kütüphanesi nerededir?Dünyanın en büyük kütüphanesi nerede?

Dünyanın en büyük bilgi kaynağı; Mısır’da, İskenderiye’ dedir. Ptolemaios hanedanı tarafından kurulmuştur. Aslında tek başına bir kütüphaneden bahsetmiyoruz. İskenderiye Müzesi adıyla bilinen, dünyanın en büyük araştırma merkezinin bir parçasıdır. O devirde bulunan tüm hayvanların ve bitkilerin birer örneğinin de bulunmasının yanında; Anatomi Salonu, Botanik Bahçesi ve Rasathane de içermesi, İskenderiye Müzesi’ni dünyanın fizik, kimya, tıp, astronomi, matematik, felsefe, edebiyat ve fizyoloji alanlarındaki çekim merkezi haline getirmiştir. Yaklaşık 900.000 el yazması ile dünyanın en büyük bilgi kaynağı kütüphanesidir.

Dünyanın en büyük kütüphanesi nerededir?

Elbette yukarıda yazanlar, Milattan Önce Üçüncü Yüzyıl için geçerli. Tüm dünyadaki en önemli belgelerin saklanması, yayınlanması, yeni bilgiyi oluşturmak isteyenlerin ulaşması için bir noktaya toplanması ütopik gibi görünse de, Büyük İskender tarafından kurulan bu şehirde önce belgelerin toplanması, sonra da Öklit, Archimedes, Herofilos, Batlamyus gibi bilginlerin bu belgelere ulaşmak için Mısır’a gelmeleri tesadüf değildi. Bilgiye ulaşmanın bu kadar güç olduğu bir devirde, bilginin tek bir yerde toplanması ve erişilebilir olması ne kadar büyük bir mucize…

Kısa bir süre önceye kadar okul ve toplu eğitim sistemi, elimizdeki tek eğitim sistemi idi. Eğer bilgiye ulaşmak istiyorsanız, bilginin sizin bulunduğunuz yere çok yakın olması veya sizin bilgiye gitmeniz gerekirdi ki, burada “İlim, Çin’de bile olsa gidip alınız” hadisinin çok da uzak olmayan bir zamanda literatüre girmiş olması önemlidir.

Dünyanın en büyük kütüphanesi nerededir?
Dünyanın en büyük kütüphanesi nerededir?

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir