Dünyanın En Sıcak Yeri Neresidir?

Dünyanın en sıcak yeri neresidir merak ediyorsanız konuyla ilgili merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.

Dünya elips şeklinde olduğundan dolayı güneş ışınları dünyanın her yerin aynı oranda ısıtmaz ve bu durum dünyanın bazı yerlerinin en sıcak yerler arasında yer almasına neden olur. Dünyanın en sıcak yeri neresidir konusu bilim adamlarının da ilgisini çektiğinden dolayı dünya genelinde çeşitli ölçümler yapılmış ve en sıcak coğrafi alanın neresi olduğu tespit edilmiştir.

Dünya’nın En Sıcak Yeri Libyanın kuzey batısında bulunan El Aziziye şehridir.

El Aziziye  90 yıl boyunca dünyanın en sıcak yeri olarak kabul edilmiştir.Bu durum şehrin 13 Eylül 1922 tarihinde 136.04 ° F (57.8 ° C) sıcaklığa sahip olduğunu ifade eden bir rapordan kaynaklanmıştır.Fakat 2012 yılında bu kaydın derinlemesine soruşturulmasından sonra Amerika Birleşik Devletleri ve Libya dahil olmak üzere dokuz ülkenin iklim uzmanlarından oluşan soruşturma komitesi,daha önce açıklanan raporun geçersiz olduğu kanısına vardı.

Durum böyle olunca El Aziziye şehrinin dünyanın en sıcak yeri olma ünvanını kaybetmiş oldu.

Dünyanın En Sıcak Yeri Neresidir?

En sıcak yer ünvanı’nın El Aziziye şehrinin elinden alınmasının ardından, bu sıfatı bu konuda uzun zamandır rekabet içinde oldukları Kaliforniya’da bulunan Death Valley( Ölüm Vadisi) almıştır. 10 Temmuz 1913 günü, Ölüm Vadisi’ndeki Greenland Çiftlik istasyonunda 134 ° F (56.6 ° C) sıcaklık kaydedildi. Yanlışlıkla da olsa El Azizia 90 yıl boyunca dünyanın en sıcak yerleri listesinin tepesinde iken, Ölüm Vadisi ikinci konumda kaldı.

Sonuç olarak 2012 yılında, Death Valley resmen dünyanın en sıcak yeri olarak ilan edilmiştir.

En yüksek Ortalama Sıcaklık Rekoru:

Dallol’da, 1960 ve 1966 arasındaki dönemdeki verilere dayalı olarak yıllık ortalama sıcaklık 93.9 °F (34.4 ° C) ‘dir. Geçmişte bir madenci yerleşim yeri iken artık insan yerleşimi için uygun kabul edilmemektedir ve Etiyopya Merkezi İstatistik Kurumu tarafından hayalet kasaba olarak ilan edilmiştir.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir