Ebül’ulâ Mardin Kimdir Hayatı ve Eserleri

Ebül'ulâ Mardin Kimdir Hayatı ve Eserleri
Ebül’ulâ Mardin (1957)

Ebül’ulâ Mardin Kimdir Hayatı Eserleri

Ünlü hukuk bilginlerimizdendir. Aslen Mardinli olup babasının memuriyeti sebebiyle 1880 yılında İskodra’ta doğmuştur. Babası son dönem âlimlerimizden Yusuf Sıtkı Efendi, annesi Konyalı Behice hanımdır. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde özel dersler alarak kendini yetiştiren Ebül’ulâ, 1903 yılında İstanbul’daki hukuk medresesi’nden birincilikle mezun olmuş, adliye mesleğine girmiştir. 1910 yılında İstanbul’da mekteb-i hukuk ve mekteb-i Mülkiye’de öğretim üyeliği yapmış, 1914-1919 yılları arasında Meclis-i mebusan’da Niğde ve 1920 yılında Mardin mebusu olarak vazife almıştır. 

Uzun yıllar mülkiye ve hukuk mekteplerinde hocalık görevinde bulunan Ebül’ulâ, İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesi’nde medeni hukuk ordinaryüs profesörü olarak çalışmış, bu arada basın hayatına da atılarak Eşref Edip Beyle birlikte çıkardığı “Sırat-ı Müstakim” dergisinde daha çok mesleği ile ilgili makaleler yazmıştır. Bilindiği gibi bu derginin yazarları arasında ünlü şairimiz Mehmet Akif Ersoy da bulunmakta idi. 

Ebül’ulâ Mardin Kimdir Hayatı ve Eserleri

Son derece gayretli bir hoca olarak hayatını sürdüren ve yetiştirdiği sayısız talebe ve hukuk sahasında yazdığı birbirinden kıymetli eserleri ile haklı bir üne kavuşan Ebül’ulâ Mardin’in “huzur dersleri”, “medeni hukuk dersleri”, “şahsın hukuku”, “aile hukuku”, “toprak hukuku”, “borçlar Hukuku” gibi önemli eserleri vardır. Onun bütün eserlerinde eski ve yeni hukuka ne kadar vakıf bir bilgin olduğu, hukuki meselelerin tamamında tarihi ve mukayeseli bir metodu kullandığı görülmektedir. 

Ebül'ulâ Mardin Kimdir Hayatı ve Eserleri
Ebül’ulâ Mardin Kimdir Hayatı ve Eserleri

13 ocak 1957 tarihinde İstanbul’da vefat eden hukukçumız, Karacaahmette Küçük Selimiye camii karşısındaki aile mezarlığına defnedilmiştir. 

Ebül’ulâ Mardin’in mezarı Karacaahmet kabristanında bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir