EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

EFT ve Havale Nedir?  Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Banka işlem terimleri olan EFT; elekronik fon transferi demektir. EFT’ de aynı olmayan bankalardaki hesapların arasındaki para transferi yapılmasına EFT denir. Havale ise aynı bankanın bir başka şubedeki hesabına para transferi yapmaktır. Aralarındaki farka kısaca değinecek olursak EFT için belli saatler vardır. Ancak Havale için saat sınırlaması yoktur. Eft havaleden çok daha ucuz işlem yapmanızı sağlıyor lakin saatini kaçırmamak koşuluyla..
Her ikisi de para transferidir. Havale aynı banka hesapları arasındaki para transferi sağlıyor. EFT’nin Havaleden farklı banka hesapları arasındaki para transferidir. Başka bir ifadeyle eft farklı bankalar arasında, havale ise aynı banka içerisinde yapılan para gönderme işlemidir.

Teknolojinin hızla gelişmesi sonucunda insanlar banka gişesinde beklemek yerine daha pratik ve daha hızlı işlemlerini yapmak istiyor. Bu nedenle internetin sunduğu internet ve telefon bankacılığı fırsatları daha fazla zaman kazanmamızı sağlıyor. İnsanlar artık pc başında tüm işlemlerini gerçekleştirmek istiyor. Havale, ödemeler, faturalar, para transferleri vs. Kişisel bilgilerinizi kullanarak çok kısa bir sürede paranızı hesabınıza ya da yatırmak istediğiniz hesapa gönderebiliyorsunuz.. İşte tüm bu işlemler EFT ve havale yoluyla yapılıyor.

EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?
EFT ve Havale Nedir?

EFT Nedir?

Kısaca Elektronik fon transferi adıyla anılan EFT işlemi,kurumlar ve bireyler arası para alışverişini internet üzerinden yapılmasını sağlıyor. EFT işlemini bankadan da yapabilirsiniz ancak internet üzerindend hem daha kolay ve hem de zahmetsiz gerçekleşiyor.Burda yapmanız gereken dört unsur bulunmaktadır: Bunlardan birincisi gönderen, ikincisi banka, üçüncüsü alıcının bankası ve dördüncü ise alıcıdır. Bu bilgileri girdiğiniz takdirde paranız işleme alınıyor sonra da banka tarafından onay süreci başlatılıyor. İlk önce yatırdığınız miktarıve hesabınızın bakiyesi kontrol ediliyor şayet herhangi bir problem gözükmüyorsa banka onay veriyor. Hesabınızda EFT ücreti mutlaka düşülüyor ama bu bankanın belirlediği kendi ücretlendirme sistemidir. Bazı bankalarda 1 lira olurken bazı bankalarda ise 3 lira olabiliyor. Resmi tatiller hariç hafta içi hergün 8.00 – 17.00 saatleri arasında işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu saatler dışında online yapılan işlemler ertesi güne aktarılıyor. EFT işlemlerinin Havaleden ayrıcalığı başka bir hesaba ya da başka bir bankaya para aktarmanızı sağlar.

Havale Nedir Kısaca:

Havale işlemleri genellikle hesaplar arası para gönderme işlemi olarak tabir ediliyor. EFT’de olduğu gibi farklı bir bankaya havale işlemi yapamazsınız.Havale işlemleri ancak mektup, bilgisayar, banka aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Havale işleminin yapılması için hesap sahibinin de onayı gereklidir ki bu onay bankaya ulaştığında işlem başlasın. Havale para tutarı bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir. EFT’de olduğu gibi bu işlem pek kolay sayılmaz. Müşteriden istenilen bilgiler daha fazla ve daha zaman alıyor.

EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?
EFT ve Havale Nedir?

EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?
* EFT farklı banka hesaplarına para gönderimini sağlar fakat havale kendi hesaplarınız arasında bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz

* EFT işlemi için sizden istenen bilgiler daha az ve kısadır havalede bu işlem daha uzun sürer.
– EFT ücreti genellikle daha pahalıdır,havale ücreti ise daha ucuzdur.

*EFT’nin onay süresi daha kısadır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir