Elmanın Sağlığa 12 Faydası

Elma; sarısı, kırmızısı ve yeşili gibi türlü renk ve tatlarda çeşitleri olan bir meyvedir. Aynı zamanda elma içerdiği vitaminlerle doğal ilaç gibidir.

Elmanın mümkünse (iyice yıkadıktan sonra) kabuklu yenmesinde fayda vardır. Elmanın suyu gibi sirkesi de çok şifalıdır.

  1. Bedeni ve zihni yorgunlukları yatıştırır.

2. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

3. Sindiririm sistemini düzenler.

4. Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

5. Kansere karşı koruyucudur.

6. Nefes darlığına iyi gelir.

7. Böbrekleri temizler.

8. Kemik koruyucu özelliği vardır.

9. Cilde parlaklık ve güzellik verir.

10. Uykusuzluğa iyi gelir.

11. Sinir sistemini koruyucu etkisi vardır.

12. Kabızlığa karşı faydalıdır.

Elmanın sağlığa 12 faydasını öğrendiniz. Peki, eski insanlar günde bir elma yemeyi prensip haline getirdiklerini biliyor muydunuz? Nedeni ise günlük bir elma tüketenlerin hastalıklardan korunacağı inancıdır. Günümüzde bilimsel araştırmalar sonucunda da elmanin müthiş bir besin kaynağı olduğu ispatlanmıştır.
Gece uyumadan önce yenen bir elma, sindirimi düzenler.. Sabahları, aç karnına yenilen elma hem kanınızı temizler hem de vücudunuzdaki toksinleri atmanızı sağlar.

İçeriğindeki iki farklı türde barındırdğı lifler dolayısya da elmanın önemi daha çok artmaktadır. Ayrıca elma hem çözünen hem de çözünmeyen lifleri aynı anda barındırıyor. Böylece bağırsak hareketlerini de düzenlemiş oluyor. Bilinen tüm yararlarına rağmen halen araştırmacılar elma hakkındaki tüm gerçeklere ulaşamadıklarını belirtiyorlar. Yani elmanın bilinmeyen pekçok faydaları da bulunuyor. Sağlıklı ve zinde bir yaşam için elma en temel besin kanaklarından bitanesidir.Sağlığınız ve güzelliğiniz için bol bol elma tüketin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir