Emzik faydalı mı zararlı mı?

Emzik zararlı mı?Emzik faydalı mı zararlı mı?

Bebeğiniz 1 yaşında olmasına rağmen emzik kullanıyor. Acaba emziğin bebeğinizin dişlerine bir zararı olabilir mi? Ve emzik bırakma yaşı kaç olmalıdır? Bu soruların cevabınıı kısa ve öz yazımızda bulabilirsiniz….

Emzik faydalı mı zararlı mı?

Bebeklerin ruhsal gelişim evrelerinin ilki olan oral dönem yaklaşık 1.5 yıl sürer. Bu dönemde tanımak-tatmak amacıyla her şeyi ağızlarına götürürler. Oral dönemde anne memesinin beslenme amacı dışında kullanımını önlemek amacıyla emzik kullanılabilir. Alışkanlık haline dönüşmemesi için kullanım zamanı ve süresi kısıtlanmalıdır. Özellikle uykuya geçiş dönemlerinde kullanılmaları önerilir. Emzikler silikon ve kauçuk olmak üzere iki maddeden üretilirler. Silikon emzikler kolay bozulmaz, ancak diş darbelerine karşı dayanıksız olduklarından diş çıkarmamış bebeklerde tercih edilirler. Damaksız, yuvarlak emzikler şekil olarak anne memesine benzediklerinden yenidoğanlar ve süt çocukları tarafından daha kolay kabul edilirler. Ancak özellikle üst ön dişlerin ve damağın sıralanış ve yapısını bozabildiklerinden 1 yaş sonrasında kullanılmaları önerilmez. Emzik bırakma yaşı 1.5, en geç 2 yaş olmalıdır. Daha uzun süre kullanılması diş-damak- ağız yapısında bozukluklara neden olabilir.

Emzik faydalı mı zararlı mı?
Emzik faydalı mı zararlı mı?

Emzik kullanımı 3 yaşına kadar devam ederse bu bozukluklar kalıcı olabilir. Gün boyu ve uzun süreli emzik emmek özellikle 1 yaşın üzerindeki çocuklarda konuşmayı ve öğrenmeyi geciktirebilir. Bu gecikme konuşmada ve telaffuzda bozukluklara da yol açabiliyor. Emzik bırakma zamanı; emzik bıraktırmak için 1 yaş en uygun bir dönemdir. Bazen istenmese de bu süreç 2-3, hatta 4 yaşına kadar uzayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir