Emzik kullanımı hakkındaki tüm sorular

Emzik kullanımı hakkındaki tüm sorularEmzik kullanımı ile ilgili birçok soru halen cevapsız bulunmaktadır. Acaba ileride ağza ait keyif alışkanlıklarına sahip olma şansını artırmakta mıdır? Örneğin, tütün kullanımı veya diğer ilaçlar veya bu tip alışkanlıkların oluşma şansını azaltmakta mıdır? Dilin gelişimini engellemekte midir? Veya sosyalleşmeyi azaltmakta mıdır? Örneğin, gülmek. Acaba rahatlık veya sakinlik için emzik kullanımı, bebeğin kendi rahatlık ve sakinliğini öğrenmesine ters düşer mi? Daha fazla araştırma yapılana değin, fişi çekmeye kendi kendinize karar vermeniz gerekecek. İşte size karar vermenizde yardımcı olacak bazı noktalar:

Emzik kullanımı hakkında tüm sorular

Emzik çocuğunuzun ağız ve dişlerini etkilemeye başladı mı? Eğer çocuğunuz her gün uzun periyotlar halinde emzik kullanıyorsa, bunun olması daha muhtemeldir. Cevap için bir çocuk diş hekimi ile bağlantı kurun. Eğer cevap evet ise, diğer sorularınızın cevabı ne olursa olsun, yakın gelecekte emzik kullanımına son vermelisiniz.
Emziği çocuğunuzu sakinleştirmek veya yanınızdan uzak tutmak için mi kullanıyorsunuz? Üzgün bir çocuğun ağzına emzik koymak, insanoğlu için çok önemli bir özellik olan kendi kendini ifade yeteneğini gelişmesine engel olacaktır. Bir de kendinizi onun yerine koyun, her ağzınızı açıp, kafanızdakileri söylemek istediğinizde birileri ağzınıza lastik bir meme koysa nasıl olurdu?
Emzik çocuğunuzun konuşmasının gelişimine engel oluyor mu? Emzik ağzında iken bir şey istediğinde, kelimeleri kullanmak yerine homurdanıp, işaret mi ediyor?

Emzik çocuğunuzun başkaları ile ilişkilerini engelleyip, onun sosyal gelişimi ile çatışıyor gibi görünüyor mu? Unutmayın ki ufak bir çocuğun sosyal yetenekleri doğal olarak gelişmemiştir. Şayet emziğin çocuğunuz üzerinde olumsuz etkileri olduğunu hissediyorsanız ve bu alışkanlığına daha erken son vermeyi istiyorsanız, sonuca ulaşmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

Emzik kullanımı hakkında bilgiler

Emzik kullanımı hakkındaki tüm sorular
Emzik kullanımı hakkındaki tüm sorular

Sınırlamalar getirin.

Yani çocuğun ne zaman ve nasıl emzik kullanacağı ve emzik kullanmazken ne yapacağı gibi. Örneğin büyüdüğünde, sadece uykudan önce veya evdeyken emzik kullanmasını önerebilirsiniz.
Daha fazla rahatlık sağlayın.

Eğer çocuğunuz rahatlık için emziğe bağlı görünüyorsa, ona farklı rahatlama kaynakları teklif edin. Sevgi ve dikkati artırın ve bunu özellikle kendini kötü ve güvensiz hissettiği zamanlarda yapın. Emziğine ulaşmadan önce siz ona ulaşıp sarılın. Veya ona bir hikaye anlatıp, dikkatini başka yöne Çekin, ya da hafif bir müzik açıp, onu kucağınıza alın. Veya öfke ve sıkıntısını bir miktar kil veya boyama ile dışarı vurmasına izin verin. Aynı zamanda kendi kendini kontrolünü ve kendine saygının gelişmesine yardımcı olacak adımları da atın.
Ağzını bir şeylerle meşgul edin.
Ona SORULAR sorun, diyaloglar başlatın, onu şiirler, şarkılar söylemeye cesaretlendirin, güldürün, ayna karşısında komik yüz şekilleri yapın veya ağzını herhangi bir emziksiz faaliyet için kullanın. Eğer ağzında emzik varken konuşmaya çalışıyorsa, onu anlayamadığınızı gösterin ve eğer söylediklerini anlamanızı istiyorsa, emziği ağzından çıkartması gerektiğini söyleyin.
Onu aç veya uykusuz bırakmayın.
Aç veya uykusuz bir çocuk işlerle başa çıkma yeteneğini kaybetmeye eğilimlidir. İşte o zaman tanıdık bir arkadaşa döner, örneğin bir emziğe…Çocuğun emziğe olan ihtiyacını kesmek için yeterince gıda aldığından emin olun (kan şekeri düşmeden, ona bir ara kahvaltı verin) ve yeterince dinlenmesini sağlayın.
Tüm bunlar emzik kullanımının azaltılmasına yardımcı olacak, fakat bunu sona erdirmeyeceklerdir. Genellikle daha kararlı bir hareket gerekmektedir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir