En uzun yaşayan hayvan hangisidir?

En uzun yaşayan hayvan hangisidir? Dünyanın En Uzun Yaşayan Hayvanları

Dünyanın en yaşlı hayvanının yumuşakça şubesi çift kabuklu sınıfından bir üye olan Arctica islandica olduğu düşünülmektedir. Ama Ming adı verilen bu deniz canlısı 2006 yılında tam 507 yaşındayken öldü. Ming 2006 yılında Atlas Okyanusu’nun İzlanda’ya yakın bölgelerinde İngiliz araştırmacılar tarafından bulunmuştu. Fakat standart uygulamada olduğu gibi geminin dondurucusuna koyulduğunda öldü.

Bu canlıların yaşam sürelerinin çok uzun olmasının sırrı hücrelerinde saklı. Hücresel membranların yapısındaki yağların yükseltgenmesi sonucu açığa çıkan zararlı kimyasal maddelerin hücrelerin yaşlanmasını hızlandırdığı düşünülüyor. Arctica islandica’da ve uzun ömürlü başka canlılarda ise hücrelerin yaşlanmasından sorumlu olan kimyasal maddelerin açığa çıktığı bu süreç daha yavaş gerçekleşiyor. Bu canlıların uzun süre yaşamalarının metabolizmalarının yavaş olmasıyla ilişkili olabileceği de düşünülüyor.

En uzun yaşayan hayvan hangisidir?

Aslında en ilkel hayvan türü olarak kabul edilen sünger teknik olarak en uzun yaşayan hayvan. Bazı sünger türlerinin 15 bin yıl yaşayabileceği düşünülüyor. Süngerler çok hücreli organizmalar olmalarına rağmen bildiğimiz anlamda dokuları, organları ve kas hücresi, sinir hücresi gibi özelleşmiş hücreleri yok.En uzun yaşayan hayvan hangisidir?
Bu canlıların yaşam sürelerinin çok uzun olmasının nedeni hücrelerinde saklıymış. Hücresel membranların yapısındaki yağların yükseltgenmesi neticesinde açığa çıkan zararlı kimyasal maddelerin hücrelerin yaşlanmasını hızlandırdığı düşünülüyor. Arctica islandica’da ve uzun ömürlü başka canlılarda ise hücrelerin yaşlanmasından sorumlu olan kimyasal maddelerin açığa çıktığı bu süreç daha yavaş gerçekleşiyor. Bu canlıların uzun süre yaşamalarının metabolizmalarının yavaş olmasıyla alakalı olabileceği düşünülüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir