En zeki hayvanlar sıralaması

En zeki hayvanlar sıralaması

Bazı hayvanlar zekanın en somut göstergesi olan problem çözme yetenekleri ve alet kullanma becerileriyle insanları kendilerine hayran bırakıyor. Peki en zeki hayvanlar hangileri bakalım;

En zeki hayvanlar sıralaması

  1. En zeki hayvanlar sıralamasıKarga

Nature Communications dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre kargalar alet yapıp kullanabiliyor. Sorunlar karşısında yaratıcı çözümler geliştirebilen bu canlılar, beslenme bölgelerini de hatırlayabiliyor. İçgüdüsel davranmak yerine karşısındakini anlayarak ona göre hareket eden bu kuşlar, zor durumda olan diğer kargalara yardım ederek çoğu hayvanda görülmeyen bir dayanışma örneği de sergiliyor.

En zeki hayvanlar sıralaması2.  Sincaplar

Yiyecek arayan bir sincap, birçok engeli aştıktan sonra hedefine ulaşır. Bu aşamaya gelmeden önce emsallerini izler ve öncünün yolunu takip ederek olası tehlikelerden kendini sakınmış olur. Bu haliyle minimum zararla hedefine ulaşır. Taklit ve idrak etme yetenekleri ileri seviyededir.

En zeki hayvanlar sıralaması3. Yunuslar

Boğazdan geçişini keyifle izlediğimiz Yunuslar, yapılan araştırmalara göre oldukça büyük bir beyne sahip. Bu beyinlerini kullanarak belirli bir strateji dahilinde avlanabilen yunuslar, Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nden zoolog Lori Marino’nun yaptığı araştırmaya göre belirgin bir kişiliğe sahip, kendilerinin farkında ve gelecekle ilgili plan yapabiliyor. Birbirlerini seslerinden tanıyan bu sevimli memeliler, 20 yıl önce karşılaştıkları bir yunusu tekrar gördüklerinde onu tanıyabiliyor.

En zeki hayvanlar sıralaması4. Köpekler

Genel olarak eğitimlere hızlı bir şekilde cevap verir ve çabuk öğrenirler. Labrador Retriever, Border Collies ve Poodle gibi  köpeklerin çoğu cinsi, çevreleri hakkında çok meraklıdır ve en ufak ayrıntıdaki bir değişikliği bile fark edebilir. Bununla birlikte, yüksek duygusal zekaları onları insanların en iyi arkadaşı haline getirmiştir.

En zeki hayvanlar sıralaması5. Ahtapotlar

Omurgasız canlıların en zeki örnekleri arasında yer alan ahtapotlar, gözlem yoluyla öğrenebiliyor. Farklı nesnelerin şekillerini, büyüklüklerini ve parlaklıklarını ayırt edebilecek bir zekaya sahip olan bu hayvanlar, düşmanını tanıyor. Bu sayede her tehdit için farklı bir savunma geliştirebilen ahtapotların yapılan deneylerde karmaşık kilitleri açabildikleri veya yapboz yapabildikleri de görülüyor.

En zeki hayvanlar sıralaması
En zeki hayvanlar sıralaması

6. Filler

Beyinlerinin ağırlığı ortalama beş kilo olan filler, objeleri farklı amaçlarla kullanmayı öğrenebiliyor. Palmiye yapraklarını yelpaze olarak kullandıkları, sopayla sırtlarını kaşıdıkları, havlayan köpekleri dallarla kovaladıkları da bilinen bu hayvanlar, takım çalışmasına yatkınlık ve belli bir hiyerarşik düzene uyarak hareket etme gibi insanlarda görülen davranışlardan bazılarını sergiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir