Et pişirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Et pişirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
et pişirirken dikkat edilmesi gerekenler

Et pişirirken dikkat edilmesi gerekenler

Etlerin pişme derecesi, lezzeti ve sağlığı ile ilgili önemli ipuçları veriyor. Türkiye’de genelde iyi pişmiş veya orta pişmiş et tercih edilirken, yurtdışında etin makbul olanı az pişmişidir. Peki hangisini tercih etmeli? Et nasıl pişirilmeli, nasıl tüketilmeli? İşte uzmanların bu konudaki yanıtları…

Dananın sadece sırt kısmından yani yüzde 30’luk bir bölümden steak dediğimiz etler çıkıyor. Bu kısımdaki etler T-bone, Dallas steak, Kobe steak, bonfile ve New York steak, ossa buka, flank steak, porterhouse steak olarak adlandırılıyor.

Et pişirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?Protein kaynağı etin içerisinde 3/4 oranında su bulunuyor. Etin tüm besin değerleri ve lezzeti de büyük oranda bu suda saklı. Bu nedenle pişirirken etin suyunu salmamasına ve kurutulmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Peki lezzetli bir steak nasıl pişirilmeli?

Et pişirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Eti Dinlendirme

Dinlendirme, etin lezzetini ortaya çıkaran yöntem. En çok bilinen iki yöntem kuru ve yaş dinlendirme. Kuru dinlendirme (dry age) için özel dolaplar kullanılıyor, evde yapmak mümkün değil. Ancak yaş dinlendirme yani etin kesildiği anda vakumlu poşetlerle buzdolabında +2 ya da +4 derecede, yaklaşık 3 hafta kadar dinlendirme işlemi evde uygulanabiliyor. Eğer bu işlemi yapamıyorsanız eti pişirmeden önce hafif yağlayıp sonra tuzlayarak, dışarıda oda sıcaklığına gelinceye kadar bekletin.

Et pişirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?Marinasyon

Farklı marinasyonlar olsa da en yaygın olarak uygulanan, eti biraz zeytinyağı, tercihen deniz tuzu ve değirmen karabiber koyduğunuz bir kapta bir gün süresince bekletmek.

Pişirme ve mühürleme

Döküm tava yüksek derecedeki ısıya dayanıklı olduğu, çabuk ısındığı, ısıyı homojen bir şekilde ilettiği ve muhafaza ettiği için et pişirirken tercih ediliyor.
Etin sıvısını yani lezzetini içine hapsetme işlemine mühürleme adı veriliyor. Eti mühürlemek için yaklaşık 300 derecelik bir ısı gerekiyor. Yüksek sıcaklıktaki tavada etin iki tarafının da mühürlenmesi gerekiyor ki diğer bölgelerden et suyunu dışarı bırakmasın. Etin üzerindeki ızgara izleri aslında bu mühürleme işleminin olduğu anlamına geliyor. Etlerin pişme derecesi, lezzeti ve sağlığı hakkında da önemli ipuçları veriyor.

Et pişirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Et pişirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir