Etkili Dinleme Teknikleri Nelerdir?

Etkili Dinleme Teknikleri Nelerdir?

Dinlemenin konuşmanın algılanma boyutunu oluşturduğunun unutulmaması gerekmektedir. Kişinin söylenen sözleri algılayıp anlamlandırmasıdır dinlemek.

Dinlenmediğimizi hissettiğimizde kendimizi değersiz hissederiz.İyi bir dinleyici olarak önce yakın ilişkilerimizle anne, baba, eş, çocuk sonra da sosyal yaşantımıza dahil tüm insanlarla daha iyi, daha samimi ilişkiler kurabiliriz.Kişinin okul öncesine ait bütün bilgi, duygu ve düşünce evrenini dinleme yoluyla oluşturduğunun unutulmaması gerekir.Dinlemeyi ilerletmenin en etkili yolu ise “kendi katılım davranışlarımızın” neler olduğuna dikkat etmek olduğunu bilmemiz gerekir.

Etkili dinleme etkili iletişimin temelinde yatmakla birlikte iyi not tutabilmek ve dersi etkili çalışmak için kazanılması gereken önemli bir alışkanlıktır.Etkili dinleme bu zamanların doğru kullanılmasıyla mümkün olur. Eğer bu zamanlarda hayallere kapılır, başka konular hakkında düşünürseniz konuşulanları sadece duyarsınız ama dinlemezsiniz. Bu aralarda enerjik bir şekilde derse aktif katılır ve not tutarsanız dersi etkili dinleyebilirsiniz.

Etkili Dinleme Teknikleri Nelerdir?

Fiziksel Katılım;Dinleyici olarak dinleyici davranışlarının gösterilmesi anlamına gelmektedir. Farklı araştırmalardan elde edilen  sonuçlar aşağıdaki etkenlerin fiziksel katılımda önemli bir rol oynadığını göstermektedir.

Göz İletişimi: Dinliyorum mesajını güçlendirecektir. Göz iletişimi tabi ki konuşmacıya kocaman ve boş boş gözlerle bakmak değildir. Üstelik bir çok insan bu bakışı dikkat dağıtıcı bulur.

Rahat olmak: Tabii ki bu da neredeyse uykuya dalacakmışsınız gibi rahat olmanız değildir. Eğer konuşmacı gerginse sizin sakin duruşunuz onun da sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

Algıya açık zihin: Bunu örneklemenin en güzel yolu iyi haber aldığınızdaki halinizdir. Bir kelimeyi kaçırmamak için bile kulak kesilirsiniz. Ne giysilerinizle oynar, ne saatinize bakıp durur, ne bir kağıdı karalar, ne tırnaklarınızla ilgilenirsiniz.

Psikolojik Katılım;Sadece konuşmacının söylediğini dinlemek değil, aynı zamanda nasıl söylediği gibi sözsüz davranışlara dikkat etmektir. Ayrıca konuşmacı tarafından verilen sözsüz mesajların da algılanmasıdır.

Dinleme becerisinin geliştirme yollarından biri olan konuşmayı kesmemekdir. Bunun için katılmak için doğru zamanın ne zaman olduğunu ve hangi zamanın konuşmacıya ait olduğu konusunda bir yargıya varmalıyız.

Sözlü Katılım;Konuşmacının söylediklerini anlamadığınızda ya da yeterince açık gelmeyen noktalar olduğunda, konuşmacıya soru sormanız gerekmektedir. Soru sorma eylemi dahi dinlediğinizi gösterir. Bütün benliğinizle dinlemek sözcüklerin ardını da anlamanız demektir.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir