Evcil Hayvanlar Konusunda Çocuğunuza Söylemeniz Gerekenler

Evinizde bir evcil hayvanınız olsa da olmasa da çocuklar olabildiğince erken, hayvanlara karşı korunmalıdır. Güvenlik açısından çocuğunuza aşağıdaki kuralları öğretebilirsiniz:

Uyuyan (veya yemek yiyen) köpeklere ve kedilere dokunulmaz. Uyurken veya yemek yerken yanlarına gidilmez. Yemeklerine el sürülmez; meraklı parmaklar en sakin hayvan tarafından bile bir tehdit olarak algılanabilir.

Hiçbir hayvanın gözüne el sokulmaz, kuyruğu çekilmez veya kulakları ellenmez. Hayvan başını okşayarak değil, yavaşça çenesinin altına okşayarak sevilmelidir.

Hayvanları kızdırmak gerekir. Bir kemiği gösterip sonra geri çekmek, su tasının önünü kapatmak, onu tekmeleyecekmiş gibi yapmak doğru olmaz.

Tanımadığınız kedi, köpek, sincap ve diğer tüm hayvanlardan uzak durmak gerekir. Hasta veya garip davranan hayvanlardan de uzak durmak gerekir. Bu noktada sizin bilmeniz gerekenler: bir hayvanda kuduz varsa şu belirtilerden biri veya birkaçı görülebilir; topallama (arka bacaklardaki ferç nedeniyle); ağzından salya veya köpük gelmesi (yutma kaslarındaki felç ve çevresindeki tutulma nedeniyle); saldırgan davranış (insanlara, diğer hayvanlara hatta nesnelere saldırma); davranış değişiklikleri (geceleri dolaşan bir hayvan gündüzleri ortaya çıkabilir, gündüz gezen bir diğeri gece görülebilir); yönelim bozukluğu ve tutarsız davranışlar. Bazı hasta hayvanlarda herhangi bir belirti olmayabilir.

Kavga eden kedi ve köpekleriden uzak durmak gerekir. Yavruları ile birlikte olan yeni yavrulamış bir kedi veya köpeğin yanına gitmemek gerekir, hayvan yavrularını korumak için saldırabilir.

Bir erişkinle birlikte değilken hiçbir hayvanın yanına gitmemek gerekir. Bir hayvana yaklaşırken her zaman yavaş hareket etmek gerekir. Bir hayvana doğru koşarak veya bir tekerlekli araçla hızla yaklaşmamak gerekir; ani hareketler yapmak veya önünde zıplamak uygun değildir. ( kediler oyun oynayan bir çocuktan uzaklaşırlar, ancak küçük çocuklar her zaman kedilerle köpekleri ayırt edemedikleri için ve güvenliği sağlamak amacıyla bu söylenenler her iki türü de kapsayacak şekilde belirtilebilir.)

Eğer bir köpek havlarsa veya kızgınsa ondan koşarak uzaklaşmamak gerekir (yoksa köpek kovalamaya başlayabilir); bunun yerine yerde bir top gibi yatarak kollarla yüzü korumak daha uygundur.

Hiçbir zaman yüzünüzü, bir köpeğin yüzüne yanaştımamak gerekir. (Çocuklar küçük oldukları için yüz, baş ve boyun gibi tehlikeli bölgelerden ısırabilirler.) aynı şey kediler için de geçerlidir. Bir kedinin pençeleri de narin çocuk cildine zarar verebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir