Fazla hijyen sağlığa zararlı

Fazla hijyen sağlığa zararlıFazla hijyen sağlığa zararlı

Pek çok insan reflüm, alerjim, hazımsızlığım oluyor, sindiremiyorum diye söyleniyor. Bunların sebebi uzun süreli strese bağlı “irritabl bağırsak sendromu” yani bağırsağınızın dengesinin bozulması… Nedeni strese bağlı ama bu 1-2 günde olan bir şey değil, yılların topladığı, üzüntülerinizin, stresinizin, kötü beslenmenizin bir sonucudur. Vücut artık yeter diyor. Yeter dedikten sonra antibiyotik bunu hızlandırıyor. Antibiyotiğin bir haftada yaptığı işi stres bir ayda, kötü beslenme bir yılda yapıyor. Ama düzenli olarak stresiniz varsa ki hepimizin bildiği gibi Türk insanı stresli. Stres olduğu için de bizde çok ciddi derecede hazımsızlık, gaz, kabızlık, alerji var.

Fazla hijyen sağlığa zararlı

Nasıl ki dünya artık kaldıramıyor bazı şeyleri, doğal afetler nasıl artıyor, dünya da kirlenmeye karşı yeter diyor. Vücudunuz da aynı şeyi söylüyor. Bunu çok net biliyoruz, Amerikan pediatri akademisi sayfasında paylaştı; Alerjik hastalıklar, obezite, kalp krizinin artmasında modern, temiz, stresli hayatın etkisi var.

Fazla hijyen sağlığa zararlıEmzik alıp da ağzında temizleyen anneler var. İlk 2000 yılında bir hastane de görmüştüm, emzik yere düştü aldı ağzına sokup verdi bebeğine bir anne. “Hanım efendi burası hastane böyle şey mi yapılır” diye kibarca söylendim biraz. Şimdiyse anne tükürüğündeki mikropların çocuk sağlığı ile ilgili önemi ile ilgili çalışmalar yapıldı ve çok değerli olduğu anlaşılınca emziğini kaynatanla emziğini ağzında çevirenin sağlığı iki yıl takip edildi.:)
Peki ortaya ne çıktı biliyor musunuz, emziği her seferinde kaynatan, temizleyen annelerin çocuklarında gıda alerjisi, atopik dermatit çok daha fazla. Yani anne tükürüğü faydalı. Siz daha temiz yaşamaya uğraştıkça, daha hijyenik yaşadıkça, atalarınızın yolundan uzaklaştıkça, atalarımızın anlaşma yaptığı faydalı dost bakterilerden uzaklaştıkça bu hastalıklarda size bunun bedelidir. Bunun adı hijyen teorisidir.

Fazla hijyen sağlığa zararlı
Fazla hijyen sağlığa zararlı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir