Fedakar bir babanın hikayesi

Fedakar bir babanın hikayesi
Babalar günü hikayeleri

Fedakar bir babanın hikayesi

Bizim için sevgi ve anlayış gösteren, bize özveride bulunan, koruyucumuz olan babalarımızın yaşam boyunca harcadıkları emeklerin karşılığını verebilmek belki de mümkün değil. Babalar Günü’nün çıkış hikayesi de böylesi hakkı ödenmez bir babaya; Sonora Smart Dodd adlı kızın, hayatını çocuklarına adamış Amerikalı babasına dayanıyor. Amerikan İç Savaşı’nda gazi olan fedakar baba, eşini kaybettikten sonra Smart Dodd’u ve 5 kardeşini tek başına yetiştiriyor. Dodd’un, babasına sevgisini gösterme isteğinden ve babasının doğum günü tarihinden yola çıkarak ortaya attığı Babalar Günü fikri, 20. yüzyılın başlarında önce ABD’de, sonraysa Avrupa ülkelerinde her yıl haziran ayının üçüncü pazarları kutlanmaya başlıyor. ABD’nin 37. başkanı Richard Nixon dönemindeyse Babalar Günü’nün statüsü resmileştiriliyor.

Fedakar bir babanın hikayesi

Dünya genelinde kabul görmüş, resmi bir statü kazanmış Babalar Günü dolayısıyla, bu özel günün, babalarımızın ve baba kavramının getirdikleri çağrışımlardan yola çıkarak babalarımıza olan hislerimizi bütünleştirelim “Baba” kelimesinin çağrıştırdığı markaları sorarken, günün anlam ve önemini markalara indirgememeye özen gösterelim. duyguların kendine has dilini es geçmeyelim. Toplumun algısında baba olan, babayla özdeş olan isimleri merak edip, verilen yanıtlarla ayrışan babalara da yer ayıralım ve saygıda kusur etmeyelim.

Fedakar bir babanın hikayesi
Fedakar bir babanın hikayesi

Çocukların sağlıklı gelişimlerinde her ne kadar annelerin ön planda olduğu düşünülse de özellikle ruh sağlığı yerinde çocukların yetişmesinde babaların da en az anneler kadar önemli bir rolü vardır. Günümüzde baba ile çocuğun sağlıklı bir iletişim kurması çok daha önemli bir olgudur. Çünkü baba ile çocuk arasındaki olumsuz ya da yetersiz bir ilişki çocuğun bütün hayatını olumsuz yönde etkileyebilir ancak tam aksine sağlıklı bir ilişkiyse önemli avantajlar sağlıyor. Mesela; çocuğun çok daha özgüvenli olması, empati kurabilmesi ve daha sosyal bir hayat sürmesi gibi.. Bu yüzden 18 Haziran’da babamızı unutmuyoruz! Tüm babaların bu özel günü kutlu olsun…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir