Gereksiz ve Aşırı Antibiyotik Kullanımının Zararları

Gereksiz ve Aşırı Antibiyotik Kullanımının Zararları
Antibiyotikler daha önce insanların ölümüne neden olan birçok hastalığı yenmemizi sağlayarak hayatımızı kurtaran çok önemli ilaçlardır. Ancak doğru kullanılmadıklarında ciddi bir tehlike oluşturabiliyorlar. Antibiyotiklerin gereksiz veya aşırı kullanımı antibiyotik direnci kazanan bakterilerin yayılmasını hızlandırır. Bakteriler genetik değişiklikler sonucunda belirli bir antibiyotikten etkilenmez hale gelebilir. Buna bakterinin bir antibiyotiğe karşı direnç kazanması ya da direnç geliştirmesi denir. Aslında bir bakterinin bir antibiyotiğe direnç kazanması normal bir olaydır.

Gereksiz ve Aşırı Antibiyotik Kullanımının Zararları Nelerdir?

Gereksiz ve aşırı antibiyotik kullanımı, şans eseri bu tür bir özellik kazanan bakterilerin antibiyotiğe karşı dirençli olmayan bakteriler arasından seçilmesine sebep olur. Çünkü diğer bakteriler antibiyotikten dolayı ölürken dirençli bakteri hızla çoğalır. Bu da yaşamaya devam eden yeni bakteri soyunun kolayca yayılmasına ve hastalığın, artık o antibiyotikle tedavi edilemeyen daha tehlikeli bir çeşidinin ortaya çıkmasına neden olur. Pek çok antibiyotiğe direnç kazanan bakteriler daha da büyük tehlikeler yaratabilir.

Antibiyotikler pek çok hastalığı yenmemizi sağlayarak hayatımızı kurtaran çok önemli ilaçlardır. Fakat doğru kullanılmadıklarında ciddi tehlikeler oluşturabiliyorlar. Antibiyotiklerin gereksiz ya da aşırı kullanımı antibiyotik direnci kazanan bakterilerin yayılmasını hızlandırmaktadır. Bakteriler genetik değişikliklerle belirli bir antibiyotikten etkilenmez hale gelebilir. Bu duruma bakterinin bir antibiyotiğe karşı direnç kazanması ya da direnç geliştirmesi deniliyor. Aslında bir bakterinin bir antibiyotiğe direnç kazanması  da normal bir olaydır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir