Girne şehrinde ne yapılır?

Girne şehrinde ne yapılır?Girne şehrinde ne yapılır?

Kıbrıs’ın incisi Girne, son yıllarda yaşamış olduğu tüm değişim, yıkım ve plansız yapılaşma örneklerine rağmen, halen çok davetkar. Herkes geçmiş yılların, o küçük, şirin ve huzurlu balıkçı kasabası Girne şehrini özlese de, her şeye rağmen şehrin bir tarafında, o özlenen gizemli Girne ruhunun yaşam savaşı vermesi, geleceğe dair umutları artırıyor. Çok özel bir turizm adresi olan Girne’ye yapılacak ziyarette görülecek çekim noktaları, ziyaretçilerini fazlasıyla düşündürecektir…

KUZEY KIBRIS’IN TURİZM İNCİSİ GİRNE’DE NELER YAPILIR?

Girne şehrinde ne yapılır?

Girne, dağ ve deniz arasındaki özel konumu, tarihi kalesi, limanı, konaklama tesisleri ve diğer çekip özellikleri ile Kuzey Kıbrıs turizminin en yoğun yaşandığı yer olma özelliğini koruyor. Kıbrıs adasının kuzey kıyısında yer alan Girne’nin tarihçesi, M.Ö 10. yüzyıla dayanıyor. Şehir, tarih sürecinde, denize yakın konumundan dolayı stratejik ve ticari öneme sahipti. Roma kaynaklarında eski ismi, Corenium olarak geçmektedir. Deniz kenarında yer alan kentin hemen gerisinde, Girne sıradağlarının adanın iç bölgelerine geçişe imkan verdiği bir boğaz yer alır. Doğu Akdeniz’deki Ortaçağ mimarisinin en ihtişamlı eserlerinden gotik nizamın etkileyici örneği Bellapais Manastırı ve 1950’li yıllarda yazılan ’Acı Limonlar’ kitabının yazarı ünlü İngiliz yazar Laurence Durell in evi Beylerbeyi (Bellapais) köyündedir.

Girne şehrinde ne yapılır?

Kıbrıs’taki en sağlam ve en büyük kale durumundaki Girne Kalesi, Bizans,Lüzinyan ve Venedik döneminin izlerini taşır. Kalede Akdenizde bilinen en eski ticaret gemilerinden biri olan Batık Gemi Müzesi yanında Lüzinyan zindanları, Vrysi neolitik yeri canlandırması, Akdeniz köyü mezarı,Lüzinyan ve Venedik kulesi gezilebilir. Kalenin hemen yanındaki at nalı şeklindeki görkemli Girne Limanı, turistlerin en önemli uğrak noktaları arasında en başta gelmekle birlikte, Kıbrıs ziyaretinin olmazsa olmazıdır. Girne’de ne yapılır?

Girne şehrinde ne yapılır?
Girne şehrinde ne yapılır?

Alternatif turizm ve özel ilgi turizmi anlamında, Girne şehrinde yapılacak başlıca faaliyetler şunlardır; Yamaç Paraşütü (paraglading), Doğa Yürüyüşleri (Trekking), Tırmanma ( Hiking), Kuş Gözlem, Dalış, Binicilik, Gastronomi, yerel festivaller, Yatçılık ve dokusunu koruyan köylerde yapılacak köy turizmi etkinlikleri. İlgi alanınıza girenleri mevsimine göre denemenin hazzı anlatılmaz, yaşanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir