Görüntüye Yakınlaşmak ve Uzaklaşmak

Photoshop’ta uygulama yapılırken görüntüye daha yakından bakmak ya da uzaklaşıp daha küçük bakmak isteriz. Bunun için Photoshop’ta birkaç yöntem vardır.

Zoom Tool

ToolBox üzerinde bulunan Zom Tool ikonuna tıkladığınızda Properties alanında zoom özelliklerini göreceksiniz. Bunlardan biri de Zoom In ve Zoom Out ikonlarıdır. Fotoğrafa yakınlaşmak için Zoom IN, uzaklaşmak için ise Zoom Out kullanılır.

Zoom aracını seçtikten sonra fotoğrafta yakınlaşmak ve uzaklaşmak için fotoğrafa tıklamanız yeterli. Her tıklamanız da fotoğraf belirli bir ölçüde büyüyecektir/küçülecektir (bu büyüme ya da küçülme ölçüsel bir büyüme ya da küçülme değildir).

Eğer fotoğraf üzerinde belli bir noktaya yaklaşmak isterseniz, o noktanın etrafına Zoom In aracı ile çizeceğiniz bir dikdörtgen ile alana bir kerede yaklaşabilirsiniz.

Zoom aracını seçtiğinizde Properties alanında dört buton çıkacaktır. Bunlar fotoğrafın sayfadaki görüntüsünü belirler.

StatusBar Zoom Değeri

Zoom değerini Statusbar üzerindeki zoom bilgi alanından da değiştirebilirsiniz.

Kısayollar

Zoom Aracı: Z

Zoom aracını ToolBox üzerinde seçmeden sadece Ctrl+Space tuşlarına tıklayarak Zoom In aracını kullanabilirsiniz. Siz bu tuşlara bastığınızda fare imleci Zoom In aracına dönüşecek ve tıkladığınızda fotoğrafa yakınlaşacaktır. Elinizi klavyeden bıraktığınızda ise hangi araç ile çalışıyorsanız tekrar o seçili olacaktır.

Zoom In: Ctrl+Space

Zoom Out: Alt+Space

Ekrana sığdır: Ctrl+0

Tam Boyut görüntüsü: Ctrl+Alt+0

Navigator Paneli

Navigator paneli çalışma alanı üzerinde rahatça ulaşmanızı sağlar.

Sağ alt tarafında olan sürgüyü sağa doğru sürüklediğinizde görüntü büyürken, sola doğru sürüklediğinizde görüntü küçülür. Görüntü yakınlığının yüzdelik değeri ise sol alt kısımda görünmektedir. Panel içindeki görsel üzerinde bulunan kırmızı çerçeve ise fotoğrafın hangi bölümünün ekranda görüntülendiğini gösterir. Fare ile bu pencereyi sürüklediğinizde çalışma alanınızdaki görselde buna göre hareketlenecektir. Böylelikle çalışma alanı üzerinde istediğiniz yere yakınlaşabilir, uzaklaşabilir ya da görüntü üzerinde dolaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir