Göz Kapağı Şişkinliği Nedenleri

Göz Kapağı Şişkinliği Nedenleri?

Göz kapağının şişmesi gözlerimizi saran bağ dokularının iltihaplanması veya aşırı ödem oluştuğunda ortaya çıkmaktadır.Göz kapağı şişmesi bazen ağrılı olabildiği gibi ağrısız da olabilir tek taraflı olmayıp hem alt hem üst kapağın şişmesi görülebilir.Göz kapağı şişmesi uzun süreler devam etmesi ve sık tekrar etmesi durumunda bireyin iş ve sosyal faaliyetlerini olumsuz etkileyebilir.

Göz kapağı şişliği uzun dönemler etkisinin sürdürdüğü zaman beraberinde bazı hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir.

Göz Kapağı Şişkinliği Nedenleri Nelerdir

Göz kapağı şişmesinin nedenleri arasında alerjiler gelebilir. Ayrıca göz enfeksiyonları göz kapağı şişmesine neden olabilir.Göze alınan bir darbe sonucunda göz kapağında şişlik görülebilir.Göz kapağında beliren şişlik kısa süreli olup geçebilir.

Göz Kapağı Şişmesi Nedenleri

Göz Kapağı şişmesinin birçok nedeni olacağı unutulmamalı bu sorunlardan bazıları gözlerde görme kaybına bile neden olabilir.

Göz alerjileri, bağışıklık sisteminin alerjen adı verilen yabancı maddelere aşırı tepki vermesi sonucu oluşur. Polen, toz, hayvan kepeği, bazı göz damlaları ve kontakt lens solüsyonları en yaygın göz alerjenleridir.

Göz alerjisinin gelişimi şu şekildedir. Göze bir madde göze temas eder. Vücut bunu düşman olarak algılarsa, gözün hassas olduğu bu maddeye karşı kimyasallar salgılanmaya başlar.

Göz nezlesi göz yüzeyinin üstünde ortaya çıkan iltihap meydana gelir. Alerjik, bakteriyel veya virütik yollarla oluşan göz nezlesi türlerinin hepsi gözde şişmeye neden olur.

Göz kapağının kenarlarında şişkin ve kırmızımsı bir yumru olarak kendini belli eder. Arpacık bakteriyel enfeksiyon veya meybomiyan bezindeki enflamasyon (iltihaplanma) nedeniyle oluşabilir.

Göz enfeksiyonları sıklıkla göz ve göz kapağını çevreleyen dokuların şişmesine neden olur. Virüsler veya bakteriler sebebiyle oluşan birçok enfeksiyon vardır.

Göz kapaklarının içindeki iltihaplanma ile oluşur. Göz kapağı yangısının altta yatan başka bir sebebi olabilir. Saç kepeği, göz kuruluğu ve enfeksiyonlar bu hastalığa neden olabilir.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir