Güneşten korunmanın püf noktaları

Güneşten korunmanın püf noktaları

Hepimiz güneşi severiz ve güneşli havalarda daha keyifli hissederiz. Aynı zamanda kemik sağlığı için gerekli kalsiyum emilimini sağlayan D vitaminini de güneşten alırız. Ancak maalesef güneşin yaydığı ultraviyole ışınlar cilt hasarlarına, erken yaşlanmaya, kırışıklıklara ve hatta uzun vadede cilt kanserine yol açabilir.

Güneşten korunmanın püf noktalarıGüneşe korumasız olarak maruz kalmak cildinizin erken yaşlanmasına yol açabilir. Nasıl mı? Ultraviyole ışınlar siz bronzlaşırken sadece cilt tabakasının koyulaşmasına neden olmaz. Aynı zamanda epidermiste bulunan Langerhans hücrelerini de tahrip ederler. Zararlı güneş ışınları cildi genç tutmaya yardımcı kolajenleri de etkileyerek cildin neminin tükenmesine, kuru, kırışmış ve pul pul görünmesine sebep olur. Doğal gençlik kaynağı olan glutatyon da UV radyasyonuna maruz kaldığında, cildimiz erken yaşlanma ve oksidatif strese karşı çok daha hassas hale geliyor.

Güneşten korunmanın püf noktaları

  • Güneş ışınlarının en yoğun hissedildiği öğle saatlerinde güneşe çıkmaktan kaçınılmalı ve gölgeli alanlar tercih edilmeli.
  • Bebekler ve küçük çocuklar doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalı.
  • Güneşe çıkarken açık renkli giysiler, şapka ve gözlük gibi koruyucu kıyafetler kullanılmalıdır.
  • Güneşe çıkmadan önce mutlaka cilt tipine ve rengine uygun faktörde güneş kremi kullanılmalıdır. Güneş koruma kremi uygulaması gün içinde tekrarlanmalıdır.
Güneşten korunmanın püf noktaları
Güneşten korunmanın püf noktaları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir