Hafızanızı Güçlendirmek İçin Önemli İpuçları

Hafızanızı Güçlendirmek İçin Önemli İpuçlarıHafızanızı Güçlendirmek İçin

1. Hatırlamayı amaçlayın.

Öğrenirken aktif/katılımcı olanlar daha kolay hatırlarlar. Verilen şeyleri olduğu gibi almak zihninizi pasifleştirir. Sorun, farklı bakış açılarına kendinizi zorlayın. Neden, niçin sorularını sık sık sorun. Gerektiğinde yardım istemekten çekinmeyin. Eleştirel bir gözle okuyun. Yeni bilgileri daha önce öğrendiklerinizle birleştirin.

2. Düzenli olun.

Önce bütünü görün, sonra ayrıntıları. Konuyu anlamadan çözümüne geçmeyin. Bir defada ne kadar, nereye kadar çalışacağınıza karar verin. Çalışmalarınızı bir izleme defterine kaydedip günlük ve haftalık değerlendirmelerde bulunun. Okul dışı zamanlarınızı daha verimli hale getirecek stratejiler geliştirip uygulayın.

3. Öğrenmek ve hatırlamak için bir hedef belirleyin. Yeni bir bilginin nerede işe yarayacağını anlayamamak onu hızla unutmanıza sebep olur. Teorik kısımları anlamakta güçlük çektiğiniz dersler genellikle nasıl çalışmanız gerektiği ve soru mantığını kavrayamadığınız derslerdir. Gerekirse konuya çalışmadan önce o konuyla ilgi sorulara bakıp beyninizi alması gereken konulara bir ön hazırlık jimnastiği yaptırmış olun.

4. Çalışma zamanınızı programlayın.

Bellek çalışmasının en iyi biçimi, hatırlama miktarını artırmak üzere çeşitli kısa dönemler/zaman blokları halinde dağıtılmasıdır. Bir oturuşta uzun uzun çalışmak yerine gün içerisinde iki veya üç blok halinde çalışın. Tatil günlerinde çalışmalarınızı günün erken saatlerine alın. Günün ortasını başka aktivitelerle değerlendirmeye ayırın, akşam tekrar çalışın.

5. Konsantrasyonunuzu iyileştirmeye karar verin. Bunun için 2 veya 3 gün zaman ayırın ve dikkatinizi dağıtan faktörleri yazmaya başlayın.
Hangi mekanda daha iyi çalışıyorsunuz? Hangi mekanda dikkatiniz daha çok dağılıyor?

Gün içinde verimsiz ve dikkatsiz çalışmalarınız hangi saatlerde oluyor?

Hangi günlerde daha iyi çalışabiliyorsunuz ve bunun muhtemel nedenleri neler?

Çalışma ortamınızda yapabileceğiniz değişiklikler neler? Konsantrasyonunuzu provoke eden arkadaşlarınız kimler? Bunu nasıl yapıyorlar? Kendinizi bundan nasıl koruyabilirisiniz?

Konsantrasyonunuzu artırmak için aldığınız kararları, uygulama ve denetleme planını en az iki hafta izleyin ve değerlendirmelerinizi günlüğünüze yazarmış gibi kaydedin.

6. Hafıza tipinizi tanıyın ve kendi hafıza tipinize uygun bir şekilde öğrenin.

7. Tekrarı, unutmanın arttığı bir zamanda yapmak da hatırlama düzeyini artırır.

8. Bir konuyu okumadan önce o konu hakkında kendi kendine sorular sormak ve sonra da o sorulara cevap arayacak şekilde okumak, okuma verimini artırır.

Bu, suyun tadını ve değerini daha iyi anlamak için bir süre sıcakta dolaşıp terlemek gibidir. O halde bir konuyu okumadan önce 5N+1K kuralına göre sorular üretin ve o soruların cevabını gerçekten merak edin.

9. Bilgileri akılda tutmanın bir yolu da akrostişlerdir. Akrostiş, hatırlanması gereken sözcüklerin ilk harflerinden yeni bir kelime bulmak suretiyle yapılır. Mesela H2SO4

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir