Halil Edhem Kimdir Hayatı

Halil Edhem Kimdir HayatıHalil Edhem Kimdir Hayatı

İlk Türk müzeci ve arkeologlarından olan Halil Edhem Bey. II. Abdülhamid dönemi sadrazamlarından İbrahim Edhem Paşa’nın oğludur. 1861 yılında İstanbul’da doğmuş, ilk ve orta öğrenimini burada yaptıktan sonra, Berlin’e büyükelçi olarak atanan babası ile birlikte Almanya’ya gitmiştir. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde tarih, arkeoloji, kimya ve felsefe gibi dallarda öğrenim görerek, çeşitli bilim dallarında İhtisas sahibi olan Halil Edhem Bey, yurda döndükten sonra bir süre genel kurmay okulu için tercümeler yapmış, 1896 tarihinde müzeler müdürü olan ağabeyi ressam Osman Hamdi Bey’in yardımcılığına atanmıştır. 1909’da ağabeyinin vefatı sebebiyle müze Müdürlüğü’ne getirildikten sonra bilhassa Müzecilik ve Arkeoloji dalında bütün dünyada ses getiren eserlere imza atarak, arkeoloji kongrelerinde ülkemizi temsil etmiştir.

Halil Edhem Kimdir Hayatı Hakkında..

Eski Şark Eserleri Müzesi ve Topkapı Sarayı müzesi gibi önemli müzelerin açılışını da gerçekleştiren ve böylece kültür dünyamıza büyük hizmetler yapmış olan Halil Etem Bey’in epigrafi ve nümuzmatik alanında yayınlanmış kıymetli eserleri vardır. Bilhassa şehir tarihçilimizin ilk ilmi örneklerinden kabul edilen “Kayseri Şehri” isimli eseri sahasında büyük bir önemi haizdir. Onun ayrıca “İlm-i Tabakü’l-Arz” (Jeoloji), “Meskûkât-ı Osmaniyye”, ” Topkapı Sarayı”, “Camilerimiz”, “Düvel-i İslamiyye”, “Anadolu Selçukluları devrinde mimari ve tezyini Sanatlar” isimli değerli eserleri neşredilmiştir.

Halil Edhem Kimdir Hayatı
Halil Ethem Eldem

Ömrünün büyük bir kısmını (45 yıl 5 ay kadar) devlet memuru olarak geçiren Halil Edhem Bey (Halil Ethem Eldem), 1931 yılında memuriyetten istifa ederek 4. dönem İstanbul milletvekili seçilmiş, 17 Kasım 1938 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir. Mezarı Edirnekapı Şehitliği’ndedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir