Halil İnalcık kimdir? Halil İnalcık hakkında bilgi

Halil İnalcık kimdir? Halil İnalcık hakkında bilgiHalil İnalcık kimdir? Halil İnalcık hakkında bilgi

Halil İnalcık 1916’da Kırım göçmeni bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. İlk eğitimini Sivas’ta okuduğu bir sene dışında Ankara’da, ortaöğrenimini de Balıkesir Necati Bey Muallim Mektebi’nde tamamladı. 1936 senesinde Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (AÜDTCF) Yeni Çağ Tarihi bölümünde yüksek öğrenimine başladı. 1940 yılında mezun olduktan sonra da fakültede araştırma görevlisi oldu. 1942 yılında Tanzimat ve Bulgar Meselesi adlı doktora tezini vermiştir. 1943’te Viyana’dan Büyük Ricat’e Osmanlı İmparatorluğu ve Kırım Hanlığı başlıklı teziyle doçentliğe atandı. Daha sonra 1945’te Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Şevkiye Işıl ile evlendi. Bu evlilikten Günhan isimli kızı dünyaya geldi. Uzun bir dönem aynı fakültede Osmanlı ve Avrupa tarihi üzerine dersler veren Halil İnalcık, 1947’de Türk Tarih Kurumu (TTK) üyeliğine seçildi. 1949’da İngiltere’ye giderek British Museum’da Türkçe yazmalar üzerinde çalışmıştır. Calendar of State Papers serisinde Osmanlı tarihine ait kayıtları toplamıştır. Public Record Office’te Osmanlı İmparatorluğu hakkında kaynak taraması yaptı ve 1951 yılında Türkiye’ye döndü. 1951’de Bursa Şer’iyye Sicilleri üzerine çalışmaya başlamıştır. Girişimleri sonucu siciller, Topkapı Sarayı’ndaki atölyede ciltlenip temizlenerek tekrar Bursa’ya gönderildi. Halil İnalcık, Haziran 1952’de Viyana Bozgun Yıllarında Osmanlı-Kırım Hanlığı İşbirliği teziyle profesörlük unvanı aldı. Columbia, Princeton, Pennsylvania, Harvard üniversitelerinde profesör olarak dersler veren büyük tarihçi İnalcık 1972’de Ankara Üniversitesi’nden emekli olarak Chicago Üniversitesi’nde Osmanlı Tarihi Kürsüsü’nü kurdu. 1973 yılında The Ottoman Empire: The Classical Age 1300-1600 adlı kitabı yayınlandı.

Halil İnalcık kimdir? Halil İnalcık hakkında bilgi

Halil İnalcık, Osmanlı Türk tarihi araştırmalarının ortaya koyduğu yeni bilgi ve bulguların en üst düzeyde paylaşılıp tartışılması için International Association for Social and Economic History of Turkey adlı uluslararası bir birlik kurmuştur, ilki 1977’de Hacettepe Üniversitesi’nde olmak üzere 11 uluslararası kongrenin toplanmasına öncülük etmiştir.1986 yılında Chicago Üniversitesi’nden de emekliye ayrıldı ve 1993 yılında Bilkent Üniversitesi’nde Tarih Bölümü’nü kurdu. 23 yıl boyunca Bilkent Üniversitesi Osmanlı Tarihi Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine seminer dersleri verdi.
2003 yılında Bilkent Üniversitesi’nde Halil İnalcık Center for Ottoman Studies adlı bir merkez kurdu. Halil İnalcık, yıllardan beri çeşitli arşivlerden topladığı belge ve defterlerin kopyalarını, yarım kalmış araştırma metinlerini, 1000’den fazla ayrıbasımı ve diğer materyalleri bu merkeze bağışladı.

Halil İnalcık Hayatı  ve Eserleri hakkında bilgi

Halil İnalcık kısaca, çok iyi düzeyde Osmanlı Türkçesi, İngilizce, Fransızca ve Almanca, orta düzeyde Arapça, Farsça ve İtalyanca biliyordu. Dünyanın çeşitli üniversitelerinden çok sayıda fahri doktora unvanı alan İnalcık, 20. yüzyıl sona ererken Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2000 bilim insanı arasında gösterildi. Hayatı ve tarihçiliğini anlattığı Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık Kitabı adlı söyleşi kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan 2005 yılında yayınlandı.

Halil İnalcık Eserleri hakkında bilgi
Halil İnalcık Kimdir

İnalcık, 7 Eylül 2015 tarihindeki 100. yaş günü kutlamalarında 100 yaşına, kendisine bir hedef belirlemesi, sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olması ve klasik müzik dinlemesi sayesinde geldiğini ifade etmiştir. Hayatında belirlediği en önemli hedefi gerçekleştirdiğini aktaran İnalcık “Hedefim, Türklerin tarihini bir yabancı değil bir Türk gözüyle yazmak, ömrümü bu amaca hasrettim. Ana kaynağım arşiv belgeleri oldu. Bu sayede objektif bir tarih yazdığıma inanıyorum.” demiştir.

Ünlü Tarihçi Halil İnalcık’ı Kaybettik

Ülkemizin yetiştirdiği en büyük tarihçilerden biri olan ve alanında dünya çapında bir otoriteye sahip Prof. Dr. Halil İnalcık’ı 25 Temmuz 2016’da kaybettik. İnalcık için Ankara ve Bilkent üniversitelerinde anma törenleri düzenlendi ve naaşı 28 Temmuz günü İstanbul Fatih Camisi haziresine defnedildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir