Hastalığın Yayılmasını Önleme

Enfeksiyöz hastalıklar aile içinde orman yangınından daha hızlı yayılır. Hijyen kurallarına uyulması yayılmayı tamamen durdurmasa da biraz engeller.

Mümkün olduğunda enfeksiyona maruz kalmayı engelleyin. Bir çocukta bulaşıcı hastalık varsa onu diğer aile üyelerinden en azından birkaç gün boyunca izole etmeye çalışın. (Bazen bu pek işe yaramaz çünkü hastalıkların çoğu semptomlar ortaya çıkmadan önce bulaşır).

Tüm aile üyelerini (gerek iyi gerekse hasta olduklarında) özellikle yiyecekleri tutmadan önce veya tuttuktan sonra, gözleri, burunu veya ağzı elledikten sonra, burun sildikten ve hapşırdıktan sonra, tuvaleti kullanma sonrasında veya hasta biriyle temas etmeyi takiben el yıkama konusunda aşırı titiz olmaya teşvik edin. El yıkama, hastalık bulaşmasın önleyecek en etkili yöntemdır. Ellerinize sık sık yıkıyamıyorsanız veya evin dışındayken antiseptik temizleyicileri elinizin altında bulundurun.

Aile üyelerinin kumaş mendil yerine kağıt mendil kullanmasını sağlayın ve kirlenen mendilleri, kullandıktan hemen sonra kapağı kapanan bir çöp kutusuna atmaları gerektiğini anlatın.

Aile üyelerine öksürürken veya hapşırırken ağızlarını kapatmalarını ve birbirlerinin (veya herhangi bir kimsenin) suratına hapşırmamalarını söyleyin. Mikrop varken öpüşmeyi de engelleyin.

Bardak ve diş fırçalarını ortak kullanımını engelleyin. Banyo için farklı renklerde bardaklar alarak bunu sağlayın. Kağıt bardaklar da alabilirsiniz ancak bunun çevre üzerindeki etkisini iyice düşünün. Ailedeki hasta birinin yeniden efekte olmasını önlemek için hastalıktan sonra diş fırçalarını değiştirin; banyodaki bardakları her gün sıcak su ve bulaşık deterjanıyla veya bulaşık makinesinde yıkayın.

Masada tabaktaki yiyeceklerin paylaşılmasını önleyin. Aile üyelerinin birbirinin bardağını, çatalını, kaşığını veya tabağını kullanmalarına izin vermeyin.

Aile içinde kimseye ellerini yıkamadan yemek hazırlama izni vermeyin.

Bulaşıcı hastalığı olan aile üyelerinin kullandığı yemek takımını sıcak, sabunlu suyla veya bulaşık makinesinde yıkayın.

Mikroplanmış olma olasılığı yüksek yerlere (tuvalet yüzeyleri, telefonlar, oyuncaklar) birçok mikrobu öldürme özelliği olan Lizol ile temizleyin.

Giysilerinizi, havluları ve yatak takımlarını sık sık değiştirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir