Hayat, Tüm Anların Toplamıdır

Üzerinde düşündüğümüzde -ki sorunun büyük kısmı budur- hayat karmaşık ve yoğun görünür. Bu bir illüzyondur. Hayat tamamen basit ve sakindir çünkü bir seferde sadece tek bir anı yaşayabiliriz. Sinirli ya da zeki insanlar yoktur, sadece sinirli ya da zeki anlar vardır. Ve bizler sadece bu anlardan sorumluyuz. Geri kalan hatıralar ve hayal gücüdür. Her birimiz farklı anlarda aydınlanmış, cahil, nazik ve zalim oluruz. İçinde bulunduğumuz ana ve bir sonrakine ve bir sonrakine dikkat ederek hayatınızın kalitesine karar veririz.

Depresyon, umutsuzluk, hayal kırıklığı ve kendine acıma duyguları, hayata bakış açınızı değiştirmiş ve sabır kazanmış olsanız da uzun süreli hastalıkların doğal parçalarıdır.

Bir hastalığa katlanarak katlanmayı öğrendiniz; acı çektiğiniz için şevkati buldunuz. Bunu şu anda takdir etmeniz pek kolay değil. Şu anda, yerinizde olacak herhangi birinin yapacağı gibi, acınızı sona erdirecek bir sağaltıcı, ilaç, yöntem ya da mucizeyi tercih ederdiniz.
Şu sözleri aklınızdan ve kalbinizden çıkarmayın: “Yokuş yukarı koşarken istediğiniz kadar vazgeçmeyi aklınızdan geçebilirsiniz; ayaklarınız adım atmaya devam ettiği sürece bu sorun olmaz.”
Hayat, sürekli dönüm noktalarından oluşur.(Irwin Edman)

Zihninizi geçmişe (hastalığın ne kadar sürdüğüne) ya da geleceğe (daha ne kadar sürebileceğine) yönelttiğinizde hayatın artık yaşanmaya değer olmadığı duygusu uyanır. Bu nedenle, kronik acı ya da hastalığın verdiği en önemli derslerden biri o anda yaşama pratiğidir. Şu anda ve burada olma farkındalığını oluşturmalısınız. Şu ana dayanabilir. Şu anla başa çıkabilirsiniz. Şuan sizin güç ve cesaret anınızdır. Hayat şu anların toplamıdır. “Kişi şu anı tam olarak anladığında yapılacak ve peşinden koşulacak başka hiçbir şey kalmaz.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir