Hayata dair tuhaf bilgiler

Hayata dair tuhaf bilgilerHayata dair tuhaf bilgiler

Bir atletizm dalı olan yüksek atlamada çeşitli dünya rekorları kırılmıştır. Erkeklerde, 27 Haziran 1993’de Salamanca’da (İspanya) yapılan yarışlarda Kübalı Javier Sotomayer 2 metre 45 cm.; kadınlarda, 30 Ağustos 1987’de Rom’’da (İtalya) yapılan yarışlarda Bulgar atlet Stefka Kostadinova 2 metre 09 cm. ile dünya rekorlarına imza attılar. Aynı atletler, Merkür’de atlama yapsalardı 5 metre yükseğe kadar sıçrayabilirlerdi.

Hayata dair tuhaf bilgiler

UZAYA YOLCULUK
Dünya yörüngesine çıkan ilk canlı Layka isimli Fox Terrier cinsi bir köpektir. 3 Kasım 1957 tarihinde fırlatılan, Sputnik 2 uzay aracının yolcusu olarak seçildi. Layka, fırlatmadan altı gün sonra oksijeninin bitmesi sonucu yaşamını yitirdi. Bu deney, bir canlının yörüngede yer çekimi olmadan hayatta kalabileceğini gösterdi. Çalışmalar, insanlı uzay uçuşları için ilk adım oldu. Rusya, 11 Nisan 2008 tarihinde, Layka için bir anıt hazırladı. Bir roketin üstünde bulunan köpek şeklinde olan anıt, Layka’nın uzay uçuşu için hazırlandığı tesisin hemen yanına inşa edildi.

KAÇ KİŞİYİZ ?
Bir ülkede yaşayan insanların sayısını belirlemek için nüfus sayımı yapılır. Türkiye’de ilk nüfus sayımı cumhuriyetin ilanından sonra 28 Ekim 1927 tarihinde yapıldı. Nüfusumuz 13 milyon 648 bin 270 olarak belirtildi. Beş yılda bir yapılan bu sayımlarda sokağa çıkma yasağı uygulandı. Bu yasak 2007 yılında kaldırıldı. Nüfusumuz 2016 itibarıyla ise 79 milyon 814 bin 871 olarak açıklandı.

POSTA PULU
İlk posta pulu, Birleşik Krallık (İngiltere) ve İrlanda’da posta çalışanı Rowland Hill’in çalışmalarıyla kullanılmaya başlandı. Pul, gönderen kişinin posta ücretini ödediği anlaşılsın diye yapıştırıldı. 6 Mayıs 1840 tarihinde ilk posta pulu olan “Penny Black” satılmaya başlandı. Pulun üzerinde Kraliçe Viktorya’nın resmi bulunmaktaydı. İlk çıkan pullar makas ile kesilip ayrıldıktan sonra zarfın üzerine zamkla yapıştırılıyordu.
İlk Türk posta pulları ise 1862 yılında Darphane-i Amire’de taş baskı (litografi) tekniği ile basıldı. Basılan pullar elle boyandı ve zamklandı. Pulların üzerinde dönemin padişahı Sultan Abdülaziz’e ait tuğra bulunmaktaydı.

Hayata dair tuhaf bilgiler
Hayata dair tuhaf bilgiler

DÜNYA TURU

Küçük bir tekneyle dünya turu yapan ilk Türk, Sadun Boro’dur. 1965 yılında Kısmet adlı 10,5 metrelik yelkenlisiyle İstanbul’dan hareket eden Boro, 1968 yılında yine İstanbul’da yolculuğunu tamamladı. Boro’ya eşi Oda ve Karayip Adaları’nda tekneye aldıkları Miço adlı kedi eşlik etti. 1928 yılında İstanbul’da doğan Sadun Boro, 5 Haziran 2015’te Marmaris’te yaşama veda etti. Yolculuğunu Fora Yelken isimli kitabında anlatmıştır. Kısmet adlı tekne, İstanbul Rahmi Koç Müzesi’nde sergilenmektedir.

YANGIN KULESİ
İstanbul’un simgelerinden biri olan Beyazıt Kulesi, yangınları haber vermek amacıyla 1749 yılında ahşap olarak inşa edildi.
Kulenin yüksekliği 85 metredir. Gözetleme yerine çıkan merdivenleri ise 180 basamaktır. İki kez yanan kule, Sultan II. Mahmut tarafından 1828 yılında Senekerim Balyan mimarlığındaki ekibe tekrar yaptırıldı.
Geceleri farklı renklerde aydınlatılarak ertesi günün hava tahminin yapılırdı. Mavi, havanın açık; yeşil, yağmurlu; sarı, sisi; kırmızı, kar yağışı olacağını bildirirdi. Günümüzde İstanbul Üniversitesi’nin Merkez Kampüsü içinde yer almaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir