Helen Keller Kimdir Kısaca

Helen Keller Kimdir Kısaca Helen Keller Kimdir Kısaca Hayatı

Helen Keller, 1880-1968 tarihleri arasında yaşamış Amerikalı bir pedagogdur. Kendisini diğer pedagoglardan farklı kılan özelliği kör, sağır ve dilsiz olmasıdır. Doğduğunda gayet normal olan Helen, 19 aylıkken geçirdiği ateşli bir hastalık sonucu görme, işitme, konuşma kabiliyetini yitirmişti. Pek çok kişi onun zihinsel yeteneklerini de kaybettiğini düşünmekteydi. Çevresindeki bireyleri anlamaktan ve onlar tarafından anlaşılmaktan mahrum, karanlık, sessiz bir dünyanın içerisinde kalmıştı.

Helen Keller Kimdir Kısaca Kendisi de yaptıklarıyla bir efsane öğretmen olan Anne Mansfield Sullivan, Helen Keller’ın hayatının dönüm noktasıydı. İşte bu her iki Bilge İnsanlar, iletişim kurmanın güzelliği ile hayatlarına bambaşka anlamlar katıp, birlikte hayatı tekrar keşfettiler. Bayan Anne Sullivan, ümit verme ve uzağı görebilme yeteneğine sahip büyük bir şahsiyetti. Sabrı ve sevgisiyle bu küçücük çocuğa karanlıktan aydınlığa giden yolda rehberlik yaptı. Helen Keller, kısa bir sürede alfabeyi öğrendi. Sonra elini kullanarak yazmaya ve görme engelliler için hazırlanmış yazıları okumaya başladı. Helen’ın daha sonraki hedefi de konuşmayı öğrenmek olmuştu ve işitmeyen duymayan Helen, sesine yön vermeyi öğrendi.

Helen Keller Kimdir?

Kısaca Helen Keller, çoğumuzun yapamadığı, başaramadığı şeyleri; göremediği, duyamadığı ve konuşamadığı
halde başardı. Kanoyla, yelkenliyle gezintiye çıkan; yüzen, satranç oynayan, bisiklete binen; tiyatroya,
müzeye giden, parmaklarının ucuyla dünyayı keşfeden; Latince, Almanca, Fransızca, İngilizce, Rusça okuyup konuşabilen, duymadığı hâlde sesine yön ve güç vererek konuşmayı beceren bir insandı.

 

Helen Keller Kimdir Kısaca
Helen Keller Kimdir Kısaca

Sullivan’ın Helen Keller’e verdiği eğitim, ona sadece okuma-yazma ve konuşmayı öğretmekle kalmadı,
normal bir eğitim almasını da sağladı. Bayan Sullivan, insan beyninin doğru kullanıldığında neler
yapabileceğini herkese ispatlamıştı. Bakan körler, işiten sağırlar ile konuşan dilsizlerle dolu olan bir dünyada Helen, gören bir kör, duyan bir sağır ve kendini ifade edebilen bir dilsizdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir