Her gün her öğün meyve yemenin faydaları

Her gün her öğün meyve yemenin faydalarıHer gün her öğün meyve yemek

Türk halkı henüz gereken miktarda meyve tüketmiyor. Daha da kötüsü son yıllarda besin tüketiminde süt, yoğurt, et ve et ürünleriyle birlikte meyve ve sebze tüketimi de azaldı. Türkiye’de yeterli meyve tüketilmemesinin en önemli nedenlerinden biri gelir eşitsizliği gibi görünse de asıl neden meyvenin önemli bir ihraç kalemi haline gelmesi.
Dolayısıyla kendi üretimimiz meyveyi yemekten çok dış ülkelere satmayı tercih ediyoruz. Aynı sebepten meyveyi pahalı yiyoruz (Ya da pahalı meyveyi satın alabilen yiyor). Yine de sevdiğimiz meyveler, Çin ya da ABD ile kıyaslandığında çeşitlilik gösteriyor.

Her gün her öğün meyve yemenin faydalarıPortakal, elma, mandalina, nar ve muz en sevdiğimiz kış meyveleri arasında yer alırken karpuz, kiraz, üzüm, çilek ve erik de en sevdiğimiz yaz meyveleri arasında bulunuyor. Buna karşılık ayva, kivi, greyfurt, taze hurma (Trabzon hurması) en az tükettiğimiz kış meyveleri arasında. Yaz aylarında ise kayısı, incir, vişne, dut ve nektarini pek tüketmiyoruz.
Oysa bütün meyvelerin sayısız faydası var. Aşağıda bazılarını sıralamaya çalıştık…

Her gün her öğün meyve yemenin faydaları

• Hepsinde kalori ve yağ miktarı düşük olduğu için basit şeker, lif ve vitamin içeriyorlar ve bunların tümü de sağlığımızı korumak için gerekli.
• Meyvelerde poli fenolik flavonoidler, C vitamini ve antosiyanin gibi pek çok antioksidan madde bulunuyor. Bu bileşenler de insan vücudunu serbest radikallerin artmasıyla antioksidan seviyesinin azalması olarak nitelenen ve vücuda zarar veren oksidatif stresten; hastalıklardan, kanserden korur. Vücudu ve bağışıklık sistemimizi tüm bunlara karşı güçlendirir. Sebzelerle ya da tahıllarla kıyaslandığında meyvelerin anti oksidan seviyesi çok daha yüksektir.
Her gün her öğün meyve yemenin faydaları• Her gün istediğiniz kadar meyve yiyebilirsiniz ama önerilen miktar iki ya da üç porsiyondur.
• Meyveler kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Potasyum ve folik asit zenginidirler. Buna karşılık sağlık açısından tehdit oluşturmayacak kadar tuz ve kalori içerirler.
• Meyve suyundan çok meyvenin kendisini tüketmeye çalışın. Taze sıkılmış meyve suyu içmek demek, son derece yararlı liflerden vücudunuzu mahrum bırakmak demektir.
• Kahvaltı yapamıyorsanız onun yerine meyve tüketebilirsiniz. Aynı şekilde yoğun çalışma saatleri yüzünden öğle yemeğine çıkamadığınız zaman da meyve tüketin. Hele akşam yemeği yerine meyve tüketmeniz vücudunuz için son derece yararlıdır.

Her gün her öğün meyve yemenin faydaları
Her gün her öğün meyve yemenin faydaları

• Canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde elinizin altında meyve kurusu bulunsun. Yalnız meyve kurularını musluktan akan suyun altında ovalayarak yıkayın ki kurutma işlemi sırasında üzerinde kalan bütün toz toprak da temizlenmiş olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir