Her insanın parmak izi neden farklıdır?

Her insanın parmak izi neden farklıdır?

Adli soruşturmalar sırasında bir suçun faillerini belirlemek için kullanılan yöntemlerden biri de, parmak izi incelemesidir.. Bir olay yerinde bir kişiye ait parmak izlerinin bulunması o kişinin daha önce orada bulunduğunu gösterir. Bu durumun nedeni parmak izlerinin kişiye özel olmasıdır. Hatta aynı genetik bilgiyi taşıyan tek yumurta ikizlerinin parmak izleri bile birbirinden farklıdır.

Her insanın parmak izi neden farklıdır?

İnsanların parmak izlerinin neden birbirinden farklı olduğunu anlamak için parmak izlerinin oluşma sürecine bakmak gerekir. Bir insanın parmak izleri ana rahminde iken oluşur. Gebeliğin 10. haftası dönemlerinde başlayan bu süreç 16-17. hafta civarında ise tamamlanır. Parmak izlerinin şeklini belirleyen, derinin en dış katmanı olan epidermisle daha içteki katman olan dermis arasındaki etkileşimdir ve bu etkileşimi belirleyen bir çok etken vardır. Mesela kan basıncı, kandaki oksijen miktarı, hormon seviyeleri, parmaklar ile amniyotik sıvı arasındaki etkileşim ve fetüsün rahim içindeki hareketleri bu etkenlerden bazılarıdır. Haftalar süren bir süreç boyunca tüm bu etkenlerin iki ayrı fetüs için aynı olması olasılık dışı olduğu için insanların parmak izleri birbirinden farklıdır. Her parmak izleri kişiye özeldir. Aynı genetik bilgiyi taşıyan tek yumurta ikizlerinin parmak izleri dahi birbirinden farklıdır.

Parmak izlerinin farklı olmasının nedeninin rastlantısal olmasını şu örnekle açıklayabiliriz; Düz bir yüzeye, bozuk bir parayı atarsanız, yüzde yüz aynı noktada iki defa durdurma şansınız yok denecek kadar azdır. Çünkü paranın duracağı noktayı sayısız değişken belirler ve bu değişkenlerin neredeyse tamamı sizin kontrolünüz dışındadır. Şayet alanı yeterince büyük tutarsanız para örneğyle parmak izi örneği birebir aynı olabilir. Mesela bir futbol sahasına 100 metre yüksekten bir bozuk para atmayı düşünün. Belki aynı yere düşme ihtimali yok denecek kadar azdır ama imkansız da değildir. Parmak izleri de aynı şekilde, sayısız değişkenin (kan basıncı, beslenme tipi, ortam derişimi, embriyonun kas yapısı, duruş biçimi, rahim sıcaklığı gibi) etkisi altında rastlantısal olarak oluşurlar. Bu nedenle iki kişinin parmak izinin aynı olması ihtimali imkansız değilse de, çok daha düşüktür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir