Her Şeye Dokunma Sendromu

Yeni yürüyen bir çocuğun sürekli, bazen çıldırtıcı bir şekilde çevresindekilere dokunmak istemesi kötü huylu oluşundan değil merakından kaynaklanmaktadır. Ona bunları yaptıran şeytan değil içindeki Kristof Kolomb ya da Isaac Newton’dur. Kısmen bir kaşif, kısmen de bir bilimadamı olarak çevresindeki dünyayı hem açılması gereken bir istiridye, hem de laboratuvarı olarak görmektedir. Ama daha çok buluş yapması için yardım edilmesi gerekirken bunun yerine her gün düzinelerce defa onun cesaretini kırmayı amaçlayan uyarılarla karşılaşır. Küçük çocukların bulunduğu evlerde anne babaların belki de en çok kullandığı sözcük “Dokunma” olmaktadır. Ancak, özellikle ikinci yılın başlarındaki yeni yürüyen bir çocuğun onu elleriyle dokunmaya, parmaklarını deliklere sokmaya, yakalamaya, sıkıştırmaya iten dürtüleri bastırabilme yeteneği çok azdır.Her Şeye Dokunma  Sendromu

Çocuğunuzun ellerini çevresindeki her şeyden uzak tutamazsınız ve bunu yapmamalısınız. Dünyayı anlayabilmek için, çocukların ellerini onun üzerine koymaları gerekir. Elbette, bazı şeyler tehlikeli veya kırılabilir ya da hem tehlikeli hem kırılabilir olmaları nedeniyle çocukların dokunması için uygun değildir. Bu nedenle orta yolu tercih etmek ve güvenli araştırmaları cesaretlendirirken güvenilir olmayanlara da engel olmak gereklidir.

Riskleri sınırlayın.
Evinizi çocuğunuz için olabildiğince güvenli hale getirin. Değerli bütün eşyalarınızı çocuğunuz sorumluluk hissedecek yaşa gelene kadar ortadan kaldırmak istemiyorsanız, onu eşyaları kırmadan ellemenin “ince sanatı” konusunda eğitmeye başlayın. Eğer yapabiliyorsanız, felaketleri önlemek için tahmin gücünüzü kullanın. Eğer çocuğunuz ne olacağını görmek için süt ya da meyve suyu dolu bir bardağı devirmekten hoşlanıyorsa, sıvıları onun ulaşamayacağı yerlerde saklayın ve bardağı yalnızca sizden istediğinde ya da siz onun tekrar içmesi gerektiğini düşünüyorsanız ona verin. Susuzluğu geçince hemen geri alın.

Ev dışında iken, pahalı ve kırılabilir eşyaların olduğu ortamlardan uzak durun. Eğer evi bu kategoride ise büyükannesi, torunu ziyarete gelmeden önce en kıymetli eşyalarını ortadan kaldırmak isteyebiliri. Dükkanlarda ve süpermarketlerde, küçük kaşifinizi bir alışveriş arabasına ya da kendi arabasına koyup, ve ellerini oyalamak için ona dokunma dürtüsünü tatmin edecek birkaç ilginç eşya verin. Eğer rahat durmuyorsa, asistanınız olarak onun yardımını isteyin, böylece onun tehlikeli olabilecek enerjisini, verimli yönde kullanmasını sağlarsınız. İstediğiniz yiyeceği ona gösterin, ve bunu raftan alıp size vermesini sağlayın. Siz portakal ya da elma seçerken, bunları birer birer torbaya koymasını isteyin. Tercih ettiğiniz ürün markalarını (süt, meyve suyu, ekmek) tanıyacak kadar büyüdüğünde (bu zannettiğinizden daha çabuk olacaktır) kendisinden, istediğiniz şeyi rafta bulunmasını ve size göstermesini isteyin. Ve sonra da bu yiyeceği ya da içeceği alışveriş arabasına koymasına izin verin.

Sınırları belirlerken net ve tutarlı olun.
Çocuğunuzun araştırma dürtüsünü istememenize rağmen, onun bu küçük yaşta bile bazı şeylerin sınırı olduğunu bilmesini sağlamalısınız. Video cihazı, soba, porselen tabakların durduğu vitrin ya da kesinlikle yasak olan başka bir şeye ulaşmak istediğinde onu her defasında durdurun ve tekrar bilgilendirin. Ve unutmayın, bu bilgilendirmeleri iyice yerleşinceye kadar düzinelerce kez tekrar etmek zorunda kalabilirsiniz.

Fırsatları artırın.
Dünyasını tehlikesiz bir şekilde araştırması için çocuğunuza ne kadar çok fırsat verirseniz, o da bu işi kendisini tehlikeye sokacak bir şekilde yapmak için o kadar az istek duyacaktır. Çocuğunuzun dokunma ve araştırma iştahını güvenilir yollardan tatmin edebilmesi için aşağıdaki ipuçlarına bakın.

Gözetim ve eğitim sağlayın.
Diş macun tüpünü mü sıkmak istiyor? Ona özenli bir şekilde nasıl sıkılacağını öğretin ve daha sonra da onu ailenin “resmi diş macunu tüpü sıkma görevlisi” olarak atayın. (Ama çocuğunuzun bunu yapışını mutlaka gözleyin yoksa banyonuz diş macunundan motiflerle dekore edilmiş olabilir.) Bilgisayarınızla mı oynamak istiyor? Onu on beş dakika kadar dizinizde oturtun (ancak yaptığınız işi daha önce kaydetmiş olun) Ve tuşlara basmasına izin verin. Televizyonu mu açmak istiyor? Nasıl yapılacağını öğretin ve bırakın yapsın, ama yanında büyüklerden biri olmak koşuluyla. Ayrıca marketten satın aldığınız şeyleri yerleştirirken (şişe ve kavanoz gibi kırılabilir eşyalar hariç), bulaşık makinesini boşaltırken (çatal bıçak gibi keskin mutfak aletlerini daha önce kendiniz çıkardıktan sonra) size yardım etmesini ya da kurutucudaki Çamaşırları size vermesini, odadan çıkarken ışıkları kapatmasını ve küçük bilimadamınıza heyecan veren diğer günlük basit işleri yapmasını ondan isteyebilirsiniz.

Ona istediği şeyleri yerini tutabilecek eşyalar verin.
Yatağın üzerindeki, yeni yıkanmış ve katlanmış çamaşırlara doğru gidiyorsa onları ortadan kaldırın. Ama vücuduna sarması, ya da peşinden sürükleyebilmesi için ona birkaç havlu veya tişört verin ya da onunla oyun oynayın. Hatta ona havluların nasıl katlanacağını gösterdikten sonra onları istediği gibi katlayıp açmasına olarak verebilirsiniz. Video cihazını programlamak istiyorsa, ona basabileceği düğmeleri olan bir oyuncak verin. Ya da pilleri olmayan bir uzaktan kumanda cihazı ile oynamasına izin verin. Çocuğunuz sıvılarla deney yapmaktan mı hoşlanıyor? Ona yıkanırken doldurup boşaltabileceği çeşitli plastik kaplar vererek bol bol fırsat yaratın.

Her Şeye Dokunma  SendromuKural dışı davranışları büyütmeyin.
İstenmeyen davranışları hemen durdurmak önemli olmakla beraber, bunları fazla da büyütmemek gerekir. Yeni yürüyen çocuklar olumlu ya da olumsuz büyük tepki uyandıran davranışları tekrarlamaya eğilimlidirler. Eğer mümkünse, onu azarlamak yerine şakadan kızar gibi, şiddet öğesi daha az olan teknikler kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir